SAD IMA NOVOG PREDSJEDNIKA

GARI CAPPELLI, predsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku: ODNOSI HRVATSKE I SAD-a OSTAT ĆE DOBRI

| Autor: Tihana TOMIČIĆ/Novi list
Garri Cappelli (Snimio Milivoj Mijošek)

Garri Cappelli (Snimio Milivoj Mijošek)


Napeti američki izbori povod su da upitamo predsjednika saborskog Odbora za vanjsku politiku, bivšeg ministra turizma Garija Cappellija, kako će promjena s Joeom Bidenom utjecati na politiku prema Hrvatskoj.

- Kako komentirate ove napetosti oko izbora u SAD-u?

- Primjer američke demokracije uvijek je bio primjer onoga što bismo svi voljeli imati i u svojoj kući i iz čega smo učili. Sad vidimo da i velika američka demokracija pokazuje određene propuste, vidimo da ovaj model dopisnoga glasovanja, na primjer u Kaliforniji i još nekim dijelovima, donosi određenu nestabilnost i odugovlači proces prebrojavanja, izazivajući samim time i ovu neizvjesnost. Moguće je da ćemo službeni rezultat čekati još možda i do deset dana. Treba napomenuti da se uz predsjednika bira i dio Senata, gdje demokrati i dalje stoje dobro, kao i ranije, no gdje je isto vrlo tijesan odnos snaga. Ovi izbori pokazali su zapravo da je Amerika jako podijeljena, točno popola. Dio Amerike, uglavnom obale, ima birače koji traže mirnoću, stabilnost, svjesni su opasnosti od Covida-19, upozoravaju na važnost Obamacarea koji žele vratiti, a unutarnji dio zemlje preferira trumpovsku politiku, koja aktivira ekonomske birače i riskira zdravstveni dio politike u korist ekonomije i kapitala, sve uz suparništvo u odnosu na Kinu. Zemlja je podijeljena, i to je ono što obilježava ove izbore. A ne čudim se da postoje i razmišljanja da ovakav američki izborni sustav, koji ima određene propuste, možda treba i unapređivati.

- Kad su u pitanju EU i Hrvatska, što pobjeda Bidena može donijeti?

- Naši odnosi s SAD-om su vrlo dobri, odlični, i zaista možemo reći da će se tri važne teme nastaviti ostvarivati bez obzira na to tko od njih dvojice pobijedi, a to je proces izuzeća od viza, potom sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, te rast međusobne trgovinske razmjene koji je u prošloj 2019. godini iznosio preko pet posto. Odnos s SAD-om za nas je uvijek bitan, i on je jako dobar, to se potvrdilo i za nedavnog posjeta državnog tajnika Mikea Pompea. Amerika nam daje i punu potporu u sigurnosnom smislu, mi smo dio euroatlantskih integracija. Američki izbori stvar su unutarnje politike SAD-a, i ja sam siguran u nastavak dobre suradnje u svakom smislu, bez obzira na ishod ovih izbora. Naša suradnja i s veleposlanikom Robertom Kohortom je odlična. Ono što bih još istaknuo kao veoma bitno jest sporazum o direktnim letovima iz Dubrovnika za Philadelphiju, a u planu je bilo da se od ove godine leti i iz Zagreba. Samo prošle godine na taj način u Hrvatsku je došlo oko 650.000 Amerikanaca koji su ostvarili dva milijuna noćenja i jasno je što bi značilo da se i Zagreb na taj način poveže. No, Covid-19 je to onemogućio u ovoj godini. Ovo je jedna specifična situacija, a ja sam siguran da će se nakon epidemije nastaviti svi ugovoreni poslovi. Trendovi su dobri - evo, otkako je potvrđeno da će Hrvatska dobiti izuzeće od viza, broj odbijenih viza drastično je pao, ranije je bilo odbijano 32 posto zahtjeva, a sada tek četiri do pet posto. To su važne stvari koje dobro napreduju.

- Kad je riječ o suradnji SAD-a i EU-a, kako ocjenjujete tu suradnju?

- Bili smo svjedoci da se Trumpova politika na stanoviti način odmicala od Europe, a sada vidimo najave Bidena da će, ako pobijedi, odmah vratiti pregovore oko Pariškog ugovora u optjecaj. Dakle, riječ je, kako znamo, o zelenoj politici iz koje je Trump bio izašao. Radi se o temi od izuzetne važnosti za cijelo čovječanstvo. Višegodišnji europski financijski okvir uvelike je posvećen zelenim politikama, i to je za Europu vrlo važna tema.

- S obzirom na to da bi Trump mogao osporavati rezultate izbora i pokretati sudske sporove u tom smislu, postoji li bojazan od prelijevanja te situacije na ulice, nemira, nestabilnosti u SAD-u?

- Poslije svakih izbora mogu se događati slične situacije u svim zemljama, to uvijek ovisi o retorici. Dakle, nepriznavanje rezultata i oštra retorika uvijek može biti izvor problema, a od velike američke demokracije, koja nam je svima često primjer, očekujemo da počiva na priznavanju rezultata i demokratskog procesa. Stoga, ako bude nemira ili problema, oni će biti izazvani neprimjerenom retorikom, ako je bude. Puno će značiti kakav će biti javni diskurs. Treba imati na umu da istovremeno postoji Covid-kriza, Amerika je zemlja s najvećim brojkama zaraženih, kao da postoji i ekonomska kriza, i neki sigurno mogu upotrijebiti takvu situaciju, psihološko stanje ljudi, kao paravan za neku političku agendu i unošenje nestabilnosti. Neke ekstremne skupine to uvijek mogu pokušati zloupotrijebiti. Uostalom, i drugdje po svijetu vidimo nemire zbog ograničavanja ljudskih prava, kretanja itd. To je opasnost za svaku od država, vidimo prosvjede u Europi, Francuskoj, čak i u Sloveniji ovih dana. Ali ovo je možda trenutak i da se u Americi razmotri model sadašnjeg izbornog sustava, koji generira određene propuste i dileme.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter