(Hina/EPA)
Ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt Miroslav Gašparović uručio je u petak posebne zahvalnice vatrogascima Grada Zagreba za brzu, profesionalnu i nesebičnu pomoć koju su pružili Muzeju nakon potresa 22. ožujka ove godine.
"Pomoć vatrogasaca nam je to jutro i jutro poslije potresa omogućila da brže, kvalitetnije i sigurnije uđemo u zone koje su bile najugroženije. Njihova brza reakcija ubrzala nam je oporavak i mogućnost ulaza za barem tjedan dana ako ne i više, a vjerojatno i spasila živote jer smo mogli slobodno i sa sigurnošću ući u te zone", istaknuo je.
Gašparović kaže kako je MUO pretrpio možda i jedan od najjačih udara od svih kulturnih ustanova u Zagrebu, a oko 85 posto štete na zgradi uzrokovalo je urušavanje dimnjaka napravljenih oko 2. svjetskog rata, koji su probili krov i pod tavana i pali na hodnik na drugom katu.
"Inače je to najfrekventniji hodnik, tu su kancelarije kustosa, restauratorske radionice, depoi i da je bilo koje drugo doba dana ili tjedna, a ne nedjelja u vrijeme korone, tamo bi bilo bi barem pet šest ljudi", dodao je.
Šteta bi bila neizmjerna i nenadoknadiva i da su dimnjaci pali na južnu, a ne na sjevernu stranu. "I ovako je šteta velika šteta s ta četiri dimnjaka, a ostalo su puknuća i jedno malo ozbiljnije, ali ne strašno statičko strukturalno oštećenje", napomenuo je.
Ravnatelj smatra srećom u nesreći da je stradalo svega dvjestotinjak predmeta u Stalnom postavu i depoima, što je s obzirom na to da zbirka ima preko sto tisuća zapravo mali broj. "Od toga su samo njih nekoliko nepovratno uništeni do mjere da ih se ne isplati restaurirati", kaže.
Po njegovim riječima, imali su sreću da potres nije bio jači, pa ovo mora biti poticaj da se ta zgrada osigura za budućnost kao jedno od najvažnijih mjesta čuvanja naše baštine.
"Drugi će potres doći, ne znamo kada, ali se moramo pripremiti. Zatvorili smo krovove, osposobili grijanje i radimo na tome da se krene što je moguće prije u temeljitu obnovu, no radi se o ogromnim sredstvima što nadilazi naš nivo i pitanje je Ministarstva kulture, Grada Zagreba i Vlade", istaknuo je.
U ime svih vatrogasaca zahvalnicu je primio zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Grada Zagreba Siniša Jembrih, a druga zahvalnicima dodijeljena je postrojbi iz Savske koja je prva priskočila u pomoć.
"Vatrogasci Grada Zagreba odradili su 5,5 tisuća intervencija vezano uz uklanjanje posljedica potresa, vjerojatno je iza nas najgora godina u povijesti za nas i građane", rekao je Jembrih.
Dodao je da su oni kao profesionalci plaćeni i istrenirani za taj posao, no smatra da treba posebno zahvaliti dobrovoljnim vatrogascima koji su odradili tisuću intervencija u oko pola milijuna dobrovoljnih sati rada, ali na stručnoj razini, u doba korone kada su umjesto da budu doma pomagali građanima.
Nakon što su primili zahvalnice vatrogasci su s ravnateljem razgledali izložbu "Protreseni MUO: od potresa do potresa 1880. - 2020.", na kojoj su neke fotografije napravili i sami vatrogasci tijekom obilaska grada.