ZAGREB

MSU: Antisezona 20 online + live: Nađena koreografija

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Muzej suvremene umjetnosti (MSU) u Zagrebu najavljuje za subotu, 2. svibnja online izvedbu "Nađena koreografija“, kolektivni rad mladih plesnih umjetnica Ivane Bojanić, Dore Brkarić, Viktorije Bubalo, Anne Javoran i Tee Maršanić.

Rad je nastao za vrijeme njihova studija plesa pri Akademiji dramskih umjetnosti, a za program Antisezona 20, nastao iz potrebe da se nastavi s plesnim aktivnostima unatoč pandemiji, preveden u online i live izvedbu.

"Krenuvši od polazišne ideje kretanja jata lastavica, autorice otvaraju pitanja logike organizacije kretanja i materijala koji nameće novi medij i kako se rad u odnosu na to mijenja i dobiva novi oblik", ističe se u najavi.

Kao ključni temelj za proces u kojem će postaviti tu online izvedbu navodi se "definiran score, pitanje kontinuiteta i njegovog prekida kroz postupak fragmentacije, te kako raditi s pojavom glitcha, odnosno greške u sistemu".

Antisezona 20 nastavak je uspješnog projekta iz prethodne godine koji nudi novi format programacije izvedbenih sadržaja, plesnih predstava i popratnih događanja u MSU.

Projekt su kreirale plesne umjetnice Ana Kreitmeyer, Silvia Marchig, Sonja Pregrad, Iva Nerina Sibila i Zrinka Šimičić Mihanović, a realizira se kroz suradnju MSU-a i umjetničkih organizacija Četveroruka, Kik Melone, Multimedijalna koliba i kolektiva IMRC, koji djeluje pod novim imenom DIVERT.

Dio programa koji je bio predviđen do ljeta, a uključuje reprizne i gostujuće predstave, dijelom će se odgoditi do mogućeg termina realizacije, a dijelom će se realizirati na internetu.

MSU: Više od pedeset umjetnika na Facebook projektu

MSU je nedavno pokrenuo online projekt u suradnji s brojnim umjetnicama i umjetnicima pod nazivom "FB for your thoughts / FB misao na dan“, kako bi stvorio novi način komunikacije i povezanosti u trenutcima prisilne razdvojenosti.

Cilj je bio i prikupiti te izložiti što veći broj umjetničkih perspektiva, razmišljanja i svjedočanstava s "prijelomnog trenutka početka 21. stoljeća koji će obilježiti kako svakog pojedinca, tako i suvremenu umjetničku scenu."

Umjetnici su podijelili s publikom na koje se sve načine nose s trenutnom situacijom, kako podnose izolaciju, neizvjesnost, koje su njihove brige, strepnje, radosti, što ih tješi, ali i inspirira da nastave stvarati.

Do sada se za sudjelovanje odazvalo više od 50 umjetnica i umjetnika različitih generacija i umjetničkih izričaja, od Grgura Akrapa, Borisa Cvjetanovića, Vlaste Delimar, Igora Grubića, Pauline Jazvić do Dana Okija, Davora Konjikušića, Igora Kuduza, Siniše Labrovića, Zlatana Vehabovića.

"Kroz do sada prikupljene radove u različitim medijima - od crteža, slike do fotografije - iščitava se to kako se svatko od pozvanih umjetnica i umjetnika na sebi svojstven način nosi s trenutnom situacijom", kažu iz MSU.

"Jedni su prožeti dozom humora poput crteža 'Ovo sam ja, ronim na dah' slikarice i ilustratorice Jelene Bando, drugi pak puni nade i optimizma poput rada Irene Frantal 'Love & Art (Will Save Us)', dok se kroz radove naših istaknutih performera Vlaste Delimar i Siniše Labrovića iščitava ironijski duh, kao i kod umjetnice Sandre Sterle", dodaje se.

Neki od umjetnika ilustriraju ili fotografiraju crtice iz života poput Svena Klobučara, Denisa Butorca, Radenka Milaka, Gorana Stojčetovića i Maje Rožman, a mnoge umjetnice, Paulina Jazvić, Martina Kramer, Glorija Lizde, Ana Sladetić i Melita Kraus iznimno su poetične u svojim radovima.

Davor Vrankić, koji je nedavno u MSU imao veliku izložbu, poslao je fotografiju koja prikazuje kako u svojem studiju upravo radi na novom crtežu jer "život ide dalje, a umjetnost nikada ne prestaje."

Na Facebook stranici Muzeja ukupno je do sada objavljeno 16 radova, a nastavlja ih se objavljivati svakodnevno.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama