Nagrada Goranov vijenac ove je godine dodijeljena Miroslavu Mićanoviću, a Goran za mlade pjesnike Tomislavu Augustinčiću. Laureate je na konferenciji za novinare u književnom klubu Booksi proglasio predsjednik odbora Goranova proljeća Marko Pogačar
Tradicionalna manifestacija 57. Goranovo proljeće koja se trebala održati u Zagrebu, Lukovdolu i Rijeci od 18. do 21. ožujka s fokusom na pjesništvo turskog jezika, odgođena je zbog koronavirusa.
- Drage prijateljice i prijatelji Goranovog proljeća, s obzirom na nove naputke Nacionalnog stožera civilne zaštite, nažalost, moramo odgoditi ovogodišnje, 57. Goranovo proljeće, koje se trebalo održati od 18. do 21. ožujka u Zagrebu, Lukovdolu i Rijeci. O novom datumu održavanja bit ćete naravno pravovremeno obaviješteni. Proslavit ćemo proljeće i poeziju makar s odgodom, dotad se čuvajte i budite pažljivi i solidarni jedni prema drugima, a posebno prema rizičnim skupinama, vele iz Odbora Goranovog proljeća.
Motivacija
Nagrada Goranov vijenac ove je godine dodijeljena Miroslavu Mićanoviću, a Goran za mlade pjesnike Tomislavu Augustinčiću. Laureate je na konferenciji za novinare u književnom klubu Booksi proglasio predsjednik odbora Goranova proljeća Marko Pogačar. Istaknuo je kako je prošle godine uvedena nova nagrada za najbolju pjesničku knjigu, koja će se bijenalno izmjenjivati s Goranovim vijencem, najznačajnijom domaćom nagradom za ukupno postignuće u pjesništvu.
- Ove godine ponovo smo u 'godini vijenca', koji ide istaknutom pjesniku, uredniku, izdavaču, kritičaru, proznom piscu i općenito čovjeku koji je 40 godina života uložio u pjesništvo, Miroslavu Mićanoviću, rekao je Pogačar, član ovogodišnjeg žirija, u kojemu su bili i Branko Čegec, Tvrtko Vuković, Evelina Rudan i Andrea Zlatar Violić.
Nagrada Goran za mlade pjesnike, koja se dodjeljuje pjesniku do 30. godine života koji još nije objavio pjesničku knjigu, ove godine ide Karlovčaninu Tomislavu Augustinčiću za rukopis "Ipak, zora", objavio je Pogačar.
- On je nekoliko godina već bio među pohvaljenima i gotovo nagrađenima. Nakon nekoliko godina u samome finalu osvojio je nagradu, što možda i nije beznačajno za druge mlade pjesnikinje i pjesnike, da se ne obeshrabre ako šalju rukopise jednu godinu i nisu nagrađeni, poručio je.
Prosudbena komisija
U prosudbenoj komisiji bili su Miroslav Kirin, Branislav Oblučar i Martina Vidaić. Na natječaj je stiglo 47 rukopisa, a komisija je odlučila pohvaliti i rukopise "Špekec" Patrika Gregureca i "Kraćenje razlomaka" Marije Skočibušić.
- Pojavljuje se sve više kvalitetnih mladih imena i, što je gotovo jednako važno, te su pjesnikinje i pjesnici sve vidljiviji", istaknuo je Pogačar koji smatra da su značajnu ulogu u tome odigrali internet i društvene mreže. Autori su shvatili da je to jako praktična platforma za promociju kraćih, kondenziranih formi, kakvo pjesništvo u svakom slučaju jest", dodao je.