(Hina/EPA)
Zagrebački Studentski centar pripremio je za ožujak dvije izložbe - multimedijalna umjetnica Kristina Marić predstavlja rad "Dune - the Desert Planet" u Galeriji SC, a Petar Popijač u Kiosku, smještenom iza te galerije, skulpture i objekte okupljene pod nazivom "Nadmoć nemoći".
Izložba mlade osječke umjetnice trebala je biti otvorena u petak, 13. ožujka, no iz preventivnih razloga zbog koronavirusa otvorenja neće biti. Postavljena je i moći će se razgledati od ponedjeljka,16. ožujka.
Kako se ističe u najavi, Marić u svojim radovima, koje realizira u obliku performansa, videa, fotografije, instalacije prije svega aktivira vlastito tijelo, neposredno u njegovoj fizičnosti u većem ili manjem stupnju akcije, izloženosti i trpnje ili pak u virtualnom obliku, kao digitalni fantazam.
U Galeriji SC umjetnica predstavlja foto i videodokumentaciju 'diverzantskih' akcija, tzv. korektura prostora, kojima pokušava simbolično neutralizirati anorganičnost državnih granica.
Kao stanovnica pograničnog područja države, organizirala je prenošenje kubičnog metra zemlje s hrvatske na srpsku stranu, u radu "Ničiji kubik" iz 2014. godine i obrnuto.
"Zbog suspektnosti i zabrane prenošenja tereta od strane carinika, akcija je uspjela tek u naznaci no to nije bitnije štetilo samoj ideji rada", ustvrdio je u predgovoru Antun Maračić.
Dodaje da se taj tip geste, iako snažno lokalno-simboličan, ne ograničava tek na konkretnu geografiju i politiku nego implicira univerzalnije značenje. Tome u prilog govori i činjenica da je verziju radova na temu teritorija i granica, prošle godine izvela i u Litvi, gdje je boravila na umjetničkoj rezidenciji u gradu Nida.
Izložba "Nadmoć nemoći" predstavlja u unutarnjem i vanjskom prostoru Kioska skulpture, objekte i instalacije različitih formata i tehnika Petra Popijača, akademskog kipara i doktoranda na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.
Po riječima samog umjetnika, radovi se dotiču pitanja univerzalnih općeljudskih vrijednosti življenja i suživota te propituju njihovo poštivanje i nepoštivanje u raznim aspektima suvremenog društva s ciljem buđenja svijesti i savjesti uz poneku dozu autoironije karakterističnu za osjećaj nemoći naspram zadanosti svakodnevnice.
"Je li moguće nadići nemoć nametnutu nadmoćnim djelovanjem nezaustavljivog kotača civilizacije čiji su ciljevi opravdani svim sredstvima. Je li čovjek nemoćan pred vlastitom kreacijom sustava sveopće dominacije?, neka su od pitanja na koje je Popijač pokušao svojim radom dati odgovor.
"Materijaliziranje stanja stvari način je umjetničkog djelovanja, a to ujedno predstavlja prve korake u procesu stvaranja promjena i traganja za rješenjem neizvjesnosti svakodnevnice", istaknuo je.
Njegova izložba u Kiosku razgledava se izvana i bit će otvorena do 31. ožujka.