(G. Č. Š.)
Iako kombinacija pojmova "tvrđava" i "Europa" u zadnje vrijeme nema pozitivno značenje, utvrđena baština je specifična kategorija baštine koja je zajednička svim europskim zemljama, koja i dalje čeka integrirani pristup pravilnoj zaštiti i valorizaciji, osobito u regiji srednje i jugoistočne Europe, ističe doc. dr. sc. Nataša Urošević, koja je uz dr. sc. Kristinu Afrić Rakitovac urednica izdanja
"Znanstvena monografija Models of Valorisation of Cultural Heritage in Sustainable Tourism/Modeli valorizacije kulturne baštine u održivom turizmu, bavi se razvojnim aspektom baštine i prvenstveno fokusira na utvrde odnosno arheološku baštinu te pored hrvatskih predstavlja i poljske, talijanske primjere prakse, a posebna vrijednost je u promišljanju modela valorizacije baštine odnosno novih modela u upravljanju baštinom i to kroz intersektorski pristup," istaknula je recenzentica, prof. dr. sc. Daniela Angelina Jelinčić, znanstvena savjetnica Instituta za razvoj i međunarodne odnose iz Zagreba na promociji najnovije publikacije koja je u sklopu obilježavanja Europske godine kulturne baštine održana u Narodnom domu u Buzetu. Izdavanje knjige financijski su potpomogli Sveučilište Jurja Dobrile u Puli koje je i izdavač, Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Istarska županija.
Međunarodna suradnja
Znanstvena monografija objavljena na engleskom jeziku, rezultat je međunarodne suradnje na projektima valorizacije zajedničke europske baštine, a o njoj su govorile i urednice izv. prof. dr. sc. Kristina Afrić Rakitovac i doc. dr. sc. Nataša Urošević. Afrić Rakitovac istaknula je da je knjiga izrađena u autorstvu 22 autora, podijeljena je u četiri dijela te sadrži 17 poglavlja. Uz radove koji predstavljaju primjere upravljanja i interpretacije najzanimljivijih elemenata regionalne i nacionalne baštine, nadovezala se Urošević, autori iz Poljske, Njemačke, Austrije i Italije predstavili su uspješne europske modele valorizacije vrlo vrijednih elemenata zajedničke (srednje) europske baštine, kao što je fortifikacijska arhitektura.
- Iako kombinacija pojmova "tvrđava" i "Europa" u zadnje vrijeme nema pozitivno značenje, utvrđena baština je specifična kategorija baštine koja je zajednička svim europskim zemljama, koja i dalje čeka integrirani pristup pravilnoj zaštiti i valorizaciji, osobito u regiji srednje Europe i jugoistočne Europe, naglasila je Urošević.
Prvo poglavlje Održivi turizam kao pokretač razvoja zajednice predlaže aktualne refleksije o održivom i/ili odgovornom turizmu, važnosti kulturnog nasljeđa u postizanju održivog turizma, mogućnostima revitalizacije utvrđenja kroz održivi turizam i modela koji uključuje različite dionike iz lokalnoj zajednici u valorizaciji utvrđene baštine. Poglavlje Modeli valorizacije zajedničke europske baštine Pule i otočja Brijuni predstavlja europske primjere dobre prakse, ukazujući na najdjelotvornije modele valorizacije zajedničke srednjoeuropske baštine. To uključuje europske kulturne rute, oznaku europske baštine, kao i transnacionalnu nominaciju na popisu UNESCO-a, što ukazuje na prednosti međunarodne suradnje u poboljšanju kapaciteta za održivo korištenje najvrjednijih lokalnih sredstava. Bożena Gierat-Bieroń je razradila korištenje sredstava Europske komisije i EU-a za zaštitu kulturne baštine s posebnim naglaskom na poljske primjere. (Gordana ČALIĆ ŠVERKO)