Stručni žiri ove su godine činili predsjednik, izvedbeni umjetnik i koreograf Mehdi Farajpour, dramska spisateljica i prevoditeljica Svetlana Spaić i plesna i dramska pedagoginja i plesačica Andrea Gotovina, dok su u studentskom žiriju bili Hana Peternel, Ana Kvaranta i Ivona Medić
Podjelom triju ravnopravnih nagrada završio je sinoć 24.PUF - Međunarodni kazališni festival u Pula pa je tako stručni žiri nagradu Oblak dodijelio predstavi "Posvećenje proljeća" Plesnog kazališta Yossija Berga i Oddeda Grafa iz Izraela, nagrada Vjetar otišla je predstavi "Ja, Sizif" bugarskog Puppet's Laba, dok su Kaplju podijelili Karla Kracht i Andrés Beladiez iz Španjolske za predstavu "2062" te Plesna kompanija Kazališta Jorgea Eliecera Gaitana iz Kolumbije za predstavu "Columbario". Kolumbijcima je pripala i nagrada Spasko za najemotivniju predstavu koju dodjeljuje studentski žiri.
Jaka konkurencija
Stručni žiri ove su godine činili predsjednik, izvedbeni umjetnik i koreograf Mehdi Farajpour, dramska spisateljica i prevoditeljica Svetlana Spaić i plesna i dramska pedagoginja i plesačica Andrea Gotovina, dok su u studentskom žiriju bili
Hana Peternel, Ana Kvaranta i Ivona Medić.
Kako je rekao Farajpour, ovogodišnja je konkurencija bila vrlo jaka, pa je zato Kaplja otišla na dvije adrese. Ove godine dodijeljena je i specijalna nagrada beogradskoj kazališnoj skupini Festival Dev9t za predstavu "Kralj Ibi".
Podsjetimo, Oblak je nagrada za scensko promišljanje koje svojom cjelovitošću i zaokruženošću ostaje središnjim i prestižnim ukrasom "Kazališnog neba PUF-a", Vjetar je nagrada za istraživačke dosege koji naslućuju promjenu i donose svježinu "Kazališnom nebu PUF-a", a Kaplja je nagrada za pojedinačno ili skupno ostvarenje koje unutar svog prinosa predstavlja nagovještaj osvježenja i trag na "Kazališnom nebu PUF-a". Skulpture koje simbolično predstavljaju nagrade izrađuje pulska akademska kiparica Roberta Weissman Nagy, a dobitnicima ih daruje Grad Pula. Nagrade su dodijeljene u dvorištu kluba Kotač u Rojcu.
O Parkinsonovoj bolesti i umjetnosti
Zadnji dan 24. PUF-a počeo je predavanjem prof. dr. sc. Srđane Telarović, specijalistice neurologije, na temu Parkinsonove bolesti i umjetnosti. Telarović je govorila i o raznim načinima liječenja poput pravilnih dijeta, no napomenula je da je kod liječenja ove bolesti cilj da se pacijent kreće što više, jer to je poremećaj pokreta. Joga, tai chi, sve vrste plesa, posebno tango, pa čak i kick boxing mogu pomoći u liječenju ove bolesti. Rezultate daje i art terapija pa je tako poznato da Mozartova glazba umiruje moždane valove, ali isto tako se epileptičarima ne bi smjelo puštati glazbu Richarda Wagnera. Kako kaže Telarović, "cilj svih vrsta umjetnosti je da nas dodirnu, ali bez dodira".
Zadnja večer ovogodišnjeg PUF-a donijela je dvije zanimljive predstave koje, premda različite, nama su se učinile kao dva dvije strane jedne cjeline. "Ja, Sizif" bugarskog Puppet's Laba koja je izvedena u INK-u bavi se traženjem čovjekovog ja i povratku samom sebi. Predstava "Otok" koju je poljski Teatar Snova održao na Forumu, pak govori o čovjeku koji brani sebe, svoju kćerku i svoj otok od drugih ljudi, no i ta bitka je osuđena na neuspjeh te će glavni lik na kraju ceremonijalno slomiti svoje žezlo. (M. RADIĆ, snimio D. ŠTIFANIĆ)