ZAGREB

Animirana komedija "Wall-E" za senzorne projekcije u hrvatskim kinima

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Pod motom "kino za sve i dostupno svima" Hrvatski filmski savez nastavlja u listopadu s programom senzornih projekcija koje poštuju dječju senzibilnost i različitost, a prikazivat će animiranu komediju "Wall-E". 

Uz već redovita kina – kino Tuškanac u Zagrebu, kino Gaj u Varaždinu i kino Velebit u Koprivnici pridružuju se i kina diljem Hrvatske, najavljeno je iz HFS-a.

Na senzornim projekcijama djeca mogu šetati, kretati se, donijeti svoju omiljenu igračku ili dekicu, grickalice i sok, doći u pratnji roditelja, nastavnika, prijatelja, baka, djedova, a one im omogućuju i djeci sa senzornim poremećajima da s roditeljima odlaze u kino, ali i brojnoj drugoj djeci kojoj ne odgovaraju zamračena kina, preglasni zvuk i sadržaj upitne kvalitete i poruka.

"Uz pomoć ovakvih projekcija roditelji se neće trebati pretjerano preznojavati razmišljajući kakav ih film očekuje kad dođu s djetetom u kino, jer sadržaj je pomno biran i mora zadovoljavati mnogo kriterija", objašnjava se u najavi.

Kako se ističe, s obzirom na pandemiju i na konstantno rastući broj djece s poteškoćama u vidu mentalnog zdravlja, važnost ovog projekta još je i veća, jer omogućava integraciju sve djece, bez obzira na domenu odstupanja. 

"Kino samim time postaje terapijsko mjesto, a film i okruženje koje je modulirano tako da bude senzorno optimalno predstavlja značajan preventivni faktor", dodaje se.

Iz HFS-a kažu da djeca koja su od najranije dobi uključena u takve aktivnosti u lokalnoj zajednici kasnije postaju pojedinci koji su tolerantniji te socijalno i emocionalno zrelije ličnosti.

Prikazat će se film "Wall-E" (2008.), animirana komedija o odlučnom malom robotu koji nakon stotina godina samoće upozna ljubav, čija je radnja smještena  u budućnost kada je ljudski rod napustio Zemlju zbog pretjerane količine smeća.

Koncept senzornih projekcija pokrenule su 2016. godine Eva Brlek, stručnjakinja u području edukacijske rehabilitacije i psihoterapije i Sandra Malenica, profesorica kroatistike i komparativne književnosti. 

Projekt su prepoznali Hrvatski audiovizualni centar i Hrvatski filmski savez u čijem su kinu Tuškanac projekcije prvi put i održane.

Datumi i vrijeme projekcija objavljivat će se naknadno na stranicama Hrvatskog filmskog saveza.

Organizatori pozivaju sve gradove i sva kina da se uključe i podrže projekt i da time doprinesu integraciji djece s teškoćama u razvoju u lokalnu zajednicu.

Projekcija se održava 16. listopada u 11 sati u Varaždinu, Zagrebu i Koprivnici, a zainteresirani se mogu javiti na mail [email protected].

Senzorne projekcije održavaju se uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, Grada Zagreba i Zaklade Kultura nova.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter