Seminar u Žminju
U zajedničkoj organizaciji Turističke zajednice općine Žminj i Europskog udruženja za interpretaciju baštine - Interpret Europe te uz potporu Općine Žminj, ovaj je gradić u srcu Istre tijekom dva protekla vikenda bio domaćin prvog seminara za interpretatore baštine. Desetak polaznika, većinom iz Istre, a među njima i jedna Slavonka, na ovom je seminaru u nizu radionica, vježbi i prezentacija stjecalo znanja i vještine za stvaranje doživljaja i pronalaženje dubljeg značenja vrijedne baštine koju skriva grad Žminj, vrlo sretno uzet kao tema ovog seminara koji je vodio ovlašteni trener za edukatore baštine Dubravko Fijačko.
Osnovno načelo interpretacije baštine, primjenjivo na vođenje turističkih obilazaka, ali i na interpretaciju lokalne baštine koju mogu ponuditi je poticanje emocija i doživljaja koji ostaju u trajnom sjećanju. Tako se može predstavljati i kulturno-povijesno i duhovno odnosno nematerijalno i prirodno nasljeđe, u našim krajevima bogato i najčešće još nedovoljno valorizirano. Za razliku od klasičnih turističkih vodiča koji nabrajaju činjenice i podatke, interpretatori baštine trebali bi za svoje goste stvoriti jedinstvene doživljaje i nezaboravna iskustva, odnosno kako je slikovito istaknuo trener Fijačko: "Obraćamo se njihovim glavama, ali i srcu i rukama, potičući ih na taj način da razumiju značenje i vrijednost onoga što im interpretiramo".
Interpretacijom se vodič odnosno domaćin zapravo obraća osjećajima i osjetilima svojih gostiju, kako bi oni osjetili lokalnu tradiciju, a istovremeno im se ukazuje na važnost i značenje pojedinih običaja, građevina, predmeta ili prirodnih ljepota. Kroz razumijevanje značenja i pojašnjenih vrijednosti dijelova baštine posjetitelji će naučiti tu baštinu i poštivati, a to je i jedan od ključeva da bi se baština i sačuvala.
Jedno od nesvakidašnjih žminjskih blaga kojim su se pozabavili polaznici ovog seminara su "Kristove krune", tradicijska slastica žminjskih grajana, bogatijih obitelji koje su si mogle priuštiti skupe sirovine za ovaj kolač, ponajprije bademe. Kako se pripremaju Kristove krune polaznicima seminara pokazala je gospođa Amelija Tanković iz Žminja, a oni su osim načina pripreme i kušanja ove delicije, pomoću naučenih metoda interpretacije pronalazili skrivena značenja i pripremali posebne priče i poruke o tom kolaču koje se prenose do srca posjetitelja i ostaju tamo zauvijek kao jedinstven doživljaj.
Održavanje ovakvog seminara za interpretatore baštine u Žminju, i to sa žminjskim temama, dio je nastojanja ovdašnje Turističke zajednice, rekla nam je direktorica TZ Žminj Lenka Šajina, "da odgovori zahtjevima nove turističke potražnje za jedinstvenim doživljajima, koji i samu destinaciju postavljaju na posebno mjesto na turističkoj mapi Istre, Hrvatske, a možemo reći, i ovog dijela Europe. U Žminju će se tako baština čuvati za buduće generacije a očuvat će se i u sjećanjima i lijepim uspomenama naših gostiju, kroz one doživljaje i osobna iskustva koje će im naši budući interpretatori stvoriti svojim interpretacijama. Jer, zajednički nam je cilj - da se ne pozabi".