(Hina/EPA)
U siječnju završava projekt "Rješenje za 5" resocijalizacije beskućnika, liječenih ovisnika i bivših zatvorenika kojim je postignut cilj njihove lakše reintegracije u društvenu zajednicu, istaknuto je na završnoj konferenciji u Zagrebu.
U aktivnostima je sudjelovalo nešto više od 80 korisnika čime je premašen očekivani broj i postignut cilj u formiranju mjesto gdje su se korisnici osjećali kao doma, priopćili su nositelji projekta.
Poludnevni boravak za beskućnike postao je mjesto za predah i pobudio osjećaj pripadnosti korisnika.
Kao takav pokazao se iznimno vrijednom aktivnošću projekta. Korisnici su imali mogućnost zadovoljiti osnovne životne potrebe (hrana, piće, tuširanje, pranje rublja i sl.), dobiti podršku i biti prihvaćeni.
Kroz različite tipove radionica – informatičke, osobnih financija i umijeća življenja korisnici stekli su nova znanja i vještine i dobili priliku ponovno se uključiti u društvenu zajednicu.
Projektne aktivnosti bile su usmjerene na osobe s problemom ovisnosti i počinitelje kaznenih djela.
Četrdeset i četiri korisnika sudjelovalo je u programu ovisno o potrebama i mogućnostima kroz interaktivne grupe psihosocijalnog osnaživanja i radionice pripreme za izlazak iz terapijske zajednice i individualne razgovore.
Projekt u iznosu milijun i pol kuna bespovratnim sredstvima sufinancirala je Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, a nositelj projekta bila je Udruga Pet plus.
Korisnicima je podršku pružao stručni tim (defektologinja, socijalna radnica i psihijatar). Poludnevni boravak projekta Rješenje za 5 postalo je jedino mjesto u Zagrebu gdje su korisnici mogli besplatno koristiti sve navedene usluge.
Trajanje projekta bilo je 18 mjeseci. Završna konferencija financirana je u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. iz Europskog socijalnog fonda. Razdoblje provedbe projekta je 1.7.2020 - 1.1.2022.
Na završnoj konferenciji javnosti su se obratili Mira Davidović, predsjednica Udruge Pet plus (nositelj projekta), Danijel Vuga, predsjednik udruge Dom nade - udruga za podršku beskućnicima i ostalim socijalno ugroženim skupinama (partner projekta) i Zoran Jelić, predsjednik udruge Stijena Resoc (partner projekta). Voditeljica projekta Tihana Vukasović predstavila je rezultate i evaluaciju projekta.
U nastavku konferencije prikazan je dokumentarni film "Uspjet ću, moram!" Velimira Rodića (Hrvatska, 2021.) sa svrhom senzibiliziranja i osvješćivanja javnosti po pitanju beskućništva i problema s ovisnošću.