(Hina/EPA)
U povodu 75. obljetnice pobjede nad fašizmom u utorak je Savez antifašističkih boraca i antifašista RH otkrio Spomen ploču u počast Sovjetskoj i Britanskoj vojnoj misiji u 2. Svjetskom ratu na području Hrvatske i bivše Jugoslavije u oslobađanju od nacifašističke okupacije.
Ploča je postavljena na pročelje zgrade u Ulici Pavla Hatza 14 u Zagrebu, a svečano ju je otkrio predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske (SABA RH) Franjo Habulin.
"Neka ova Spomen ploča bude trajni znak sjećanja na savezništvo u zajedničkoj borbi protiv najmračnije ideologije u povijesti ljudskog društva - nacizma i fašizma. Neka bude sjećanje na zajedničku pobjedu i zajednički izvojevanu slobodu u Drugom svjetskom ratu", poručio je Habulin.
Svečanosti je nazočio i veleposlanik Ruske Federacije u Republici Hrvatskoj Andrey Nesterenko koji je rekao da je otkrivanje ove Spomen ploče dobar simbol nastavka zajedničke borbe protiv fašizma kao svjetskog zla.
Savjetnica ministra vanjskih i europskih poslova Romana Kuzmanić Olujić poručila je kako otkrivanjem Spomen ploče u počast Sovjetskoj i Britanskoj vojnoj misiji u Drugom svjetskom ratu u oslobađanju od nacifašističke okupacije, ovdje na području Hrvatske, svjedočimo i kako je antifašizam sa svojim ključnim vrijednostima utkan u demokratske poretke naših zemalja - Ujedinjenog Kraljevstva, Ruske Federacije i Republike Hrvatske.
"Stoga se ovom prilikom prisjećamo na solidarnost naših naroda u mračnim vremenima Drugog svjetskog rata i na našu zajedničku borbu za izgradnju slobodne i demokratske Europe", poručila je Kuzmanić Olujić.
Izaslanik zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, gradski zastupnik Slavko Kojić istaknuo je kako nije slučajno da se baš u Zagrebu otkriva ovo spomen obilježje savezničkoj vojnoj misiji.
"Zagreb je oduvijek bio jedan od centara političke moći i stjecište većine predstavnika svjetskih velesila. Tu su se dogovarali strateški potezi savezničkih vlada za konačnu pobjedu nad fašizmom i nacizmom u Drugom svjetskom ratu, za područje Balkana i država bivše Jugoslavije te važnog dijela Europe, ali i šire", rekao je Kojić. Istaknuo je da je tijekom svih ovih poratnih vremena Zagreb zadržao vrijednosti stečevina antifašističke borbe i gradio demokratsko društvo temeljeno na zaštiti ljudskih prava i dostojanstva svih građana.
Na svečanosti je pročitana i poruka predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića koji se ispričao što nije mogao nazočiti otkrivanju Spomen ploče te poručio kako je djelovanje Sovjetske i Britanske vojne misije pri Vrhovnom štabu Narodnooslobodilačke vojske značilo ne samo mnogo za pružanje vojne pomoći antifašističkom pokretu nego je ujedno bilo političko priznanje njegova velikog značenja u konačnoj pobjedi nad fašizmom i nacizmom. "Postavljanje ove Spomen ploče bit će znak trajnog sjećanja na to savezništvo u zajedničkoj borbi za slobodu", poručio je predsjednik Milanović.
Također su pozdrave i isprike što nisu mogli doći na svečanost postavljanja Spomen ploče uputili predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković i ministar obrane Mario Banožić.