Dušan Kovačević, okretni direktor i osnivač novosadskog EXIT festivala, pod čijim se okriljem organizira i Sea Star festival u Umagu, kazao je na ovotjednoj regionalnoj online tribini "Turizam na respiratoru" da je manifestacijski turizam, u koje spadaju i festivali i koncerti, najteže pogođen korona krizom; praktički je na izdisaju, prihodi su mu pali za 100 posto.
No, veli on, nije sve crno bijelo; nije da je, primjerice, Exit festival moguć s 50.000 posjetitelja ili ništa. Postoje različite forme, kazao je Kovačević, postajući sve kritičniji:. "U ovom trenutku turističke kompanije imaju pad prihoda od 100 posto dok farmaceutske tvrtke imaju porast prihoda od 100 posto".
- Volio bih da se cjelokupnoj javnosti postavi pitanje je li baš turistička industrija najopasnija po javno zdravlje od svih industrija. Opasniji je duhan. Pušač ima 20 do 30 puta veće šanse da mu duhan dođe glave nego korona, a opet nitko ne priča da bi duhansku industriju trebalo potpuno ugasiti. Svaka se smrt od korone stavlja na naslovnice medija, što nije slučaj s nekim drugim granama, nastavlja Kovačević, ne kazavši pritom ništa o gotovo monopolskoj poziciji duhanske industrije, čiji se upravitelji hvale isplatama dividendi, a da pritom nitko ne spominje zaradu na ovisnosti i posljedično, tragično učestalom karcinomu pluća u stanovništvu.
Po njegovom mišljenju, velika šansa za manifestacijski, event turizam su 'milenijci', ljudi mlađi od 30 ili 40 godina jer za njih ne postoji ozbiljna ugroženost od koronavirusa i jednaka je kao i u djece u vrtiću.
- Oni će se prvi odvažiti na putovanja i upravo će zemlje koje budu uspjele napraviti odgovarajuće nove proizvode za tu grupu, na sigurnosni i kreativan način, prije izaći iz krize", kazao je direktor Exita Dušan Kovačević, požalivši se da je u Srbiji iznova dozvoljen rad teretana u kojima sada zna biti i do par stotina ljudi, dok se još uvijek zabranjeno organizirati koncerte do 100 ljudi.