(Hina/EPA)
SDP je u petak upozorio da dvije godine otkako je ministrica Marija Vučković prisegnula za novi mandat u Vladi RH Ministarstvo poljoprivrede iz Europske komisije (EK) na Strateški plan zaprimilo 413 ”opažanja”, po čemu smo među najgorima u Europskoj uniji.
"Ne zna se je li Plan revidiran, poslan EK i kada bi mogao biti usvojen. Ne zna se što je sa izmjenama Zakona o poljoprivredi koje su planirane za II. tromjesečje 2022. te kada će biti pripremljeni pravilnici o izravnim plaćanjima, a potrebna su barem dva. Nadalje, tko će i kada informirati poljoprivrednike o novim obavezama koje moraju ispuniti da im izravna plaćanja ne bi bila umanjena ili uskraćena?" upitali su u priopćenju za javnost iz SDP-ova Savjeta za poljoprivredu i hranu.
SDP pita i što je sa Strategijom biogospodarstva koja se treba pripremiti u skladu s Nacionalnom razvojnom strategijom, gdje je u svemu izgubljeno šumarstvo te što je s pravnim okvirom za obranu od tuče ističući kako je Zakon o prestanku važenja Zakona o obrani od tuče trebao biti donesen još prošle godine.
"Što se događa sa planovima upravljanja Natura 2000 koji obuhvaćaju i poljoprivredno zemljište? Ima li pomaka po pitanju energetske učinkovitosti na poljoprivrednim gospodarstvima koji su gradili bioplinska postrojenja, a sad se suočavaju sa niskom otkupnom cijenom električne energiju?" pitaju se.
Ovo je samo jedan dio poslova koje je Ministarstvo trebalo odraditi, a nije, upozoravaju iz SDP-a.
Smatraju kako brojna kašnjenja nastaju i zbog toga što dio vremena ministrica posvećuje saniranju šteta od afera koje su prouzročili njezini najbliži suradnici.
To su, kako su naveli, primjerice afera Vjetroelektrane, čiji ishod se još ne zna, "brojne nepravilnosti u Agenciji za plaćanja od zapošljavanja, javne nabave, isplate poticaja itd". Zanima ih i koji je ishod Kontrole revizora EK i hoće li biti povrata sredstava, afera “uvjetno mišljenje Državne revizije” zbog netransparentnog zakupa i prodaje poljoprivrednog zemljišta te nepostojanje evidencije o naplati. Ali i najzvučnija afera “Vinska omotnica”, iako toga, kažu, nažalost ima još.
Kad cijene hrane rastu u nebo, a poljoprivrednici za svoje proizvode dobivaju povećanje od tek nekoliko desetaka lipa, kad se zatvaraju šećerane, mljekare, pekare i drugi prehrambeno prerađivački kapaciteti, kad se smanjuje stočni fond i broj isporučitelja mlijeka, ministrica treba planirati realno i provoditi ono što se dogovori u međusobnom dijalogu s poljoprivrednicima, poduzetnicima i građanima, bez obzira kojoj političkoj opciji pripadaju, ističe SDP.
Poručili su kako je "krajnje vrijeme da se nagomilani problemi počnu rješavati, jer bi uskoro mogli ostati bez poljoprivredne proizvodnje i poljoprivrednika u pojedinim sektorima, a dobar dio naših ruralnih područja bez stanovnika".