Krešo Beljak, predsjednik HSS-a
Na pomolu je stvaranje nove koalicije u centru hrvatske političke arene. Završe li pregovori o ulasku Hrvatske seljačke stranke u Amsterdamsku koaliciju koju sačinjavaju IDS, GLAS i PGS dogovorom o zajedničkom izlasku na europske izbore u svibnju 2019. godine, birači liberalnog centra i umjerene ljevice dobit će političku opciju kojoj mogu dati glas već pri prvom narednom izletu na birališta. Koalicija HSS-IDS-GLAS prvi put je spomenuta u javnosti prije mjesec dana, a od tada su održana tri kruga pregovora o ulasku "seljaka" Kreše Beljaka u krug Amsterdamske koalicije iz koje je svojom voljom izašla splitska stranka Pametno.
U HSS-u potvrđuju kako su razgovori u toku, te da je HSS imenovao i pregovarački tim u sastavu Krešo Beljak, Ilija Ćorić i Davor Vlaović, odnosno predsjednik, potpredsjednik i glavni tajnik. Štoviše, u HSS-u smatraju kako bi se nova koalicija mogla proširiti za još nekoliko partnera, ali trenutačno nisu poznata njihova imena. S obzirom da je SDP objavio da će na europske izbore izaći samostalno, dok nova Amsterdamska koalicija ne namjerava koalirati sa strankama koje čine HDZ-ovu većinu u Hrvatskom saboru i većinu Stranke rada i solidarnosti Milana Bandića u Zagrebu, potencijalni kandidati mogle bi biti neke male regionalne stranke ili novostvorene političke inicijative poput one odvjetnice Dalije Orešković.
"Na nama je da ponudimo liberalne građanske vrijednosti i dužnost da motiviramo građane da izađu na izbore", kaže Boris Miletić, predsjednik IDS-a, najavljujući izradu izbornog programa i kandidacijske liste za Europski parlament.
"Otvoreni smo prema strankama koje dijele naše vrijednosti. Razgovarati ćemo s kolegama iz HSS-a i želimo građanima ponuditi nadu da ova zemlja može biti bolja i uspješnija", dodaje Miletić.
S tim se slaže Anka Mrak-Taritaš, koja u vezi koaliranja s HSS-om kaže - "Radimo savez koji može građanima Hrvatske ponuditi nadu."
IDS, GLAS I PGS najavili su početak predkampanje za europske izbore već za mjesec dana, dakle šest mjeseci prije. Do tad će biti okončani dogovori s predstavnicima HSS-a, pa se može očekivati da će sve četiri stranke zajedno krenuti u predstavljanje izbornog programa i prezentaciju kandidata za posao u Bruxellesu.
Najzanimljiviji dio kampanje svakako će biti odabir imena koja će se naći na izbornim listama i boriti se za ne tako nevažnu plaću od 8.000 eura svakog mjeseca u razdoblju od narednih 5 godina.
IDS i GLAS kažu da očekuju kako će i dalje imati svaki po jednog zastupnika u Europskom parlamentu. IDS-ov Ivan Jakovčić već je odustao od kandidature, dok bi Jozo Radoš, GLAS-ov zastupnik (izabran s liste tadašnjeg HNS-a koji je koalirao sa SDP-om), mogao ponovno na izbore. HSS je nekad zastupala Marijana Petir koja je iz stranke izbačena još u lipnju 2017. godine, a nova imena još nisu na vidiku.
"Možemo pretpostaviti kako će Marijana Petir biti na listi HDZ-a za europske izbore, što svakako neće ići u prilogu HSS-u iz kojeg je otišlo mnogo viđenijih članova", primijećuje politolog Davor Gjenero. Ulazak HSS-a u koaliciju ipak značajno, po mišljenju političkih analitičara, diže šanse svim strankama koje je sačinjavaju da i dalje imaju zastupnike u Europskom parlamentu.
"Europska koalicija HSS-a, IDS-a i GLAS-a ima šanse u pridobivanju biračkog tijela, ali pod određenim uvjetima. Smatram da bi u ime koalicije trebao govoriti Krešo Beljak, koji je među njima najprepoznatljiviji na nacionalnoj razini. Ta koalicija može privući i nezadovoljne glasače SDP-a i druge ljude koji žele glasati za lijevi centar i liberalne stranke", objašnjava politički analitičar dr. Žarko Puhovski te napominje kako bi trebali kandidirati nova, atraktivna imena. (Dubravko GRAKALIĆ)