(Hina/EPA)
Podvodna baština Splitsko-dalmatinske županije naziv je prvoga kulturno-turističkog vodiča takve vrste u Republici Hrvatskoj, koji je u srijedu predstavio župan Blaženko Boban.
Vodič ima 54 stranice, izdan je u 150 primjeraka na hrvatskome i engleskom jeziku, obogaćen je fotografijama i prikazuje 28 najreprezentativnijih istraženih lokaliteta, od njih 200, koliko ih ima, a među njima su akvatorij Splita i Kaštelanskog zaljeva te otoka Brača, Šolte, Hvara, Visa i Palagruže.
Osim toga, u vodiču se opisuje najvažnija pomorska bitka u povijesti Jadrana i Europe - Viška bitka.
Župan Blaženko Boban rekao je da turizam u Splitsko-dalmatinskoj županiji počiva na tri stupa, od kojih je prvi more i sunce, drugi arheološka baština i povijesno naslijeđe, a treći gastronomska i enološka ponuda. Dodao je da su u vodiču lokaliteti prikazani kao turizam ekstra klase, turizam s kojim se žele odmaknuti od kvanititeta i prići što više kvalitetnom turizmu.
"Jedan turist kojemu je ovo opsesija i želja vidjeti u financijskom je smislu za nas isplativiji nego deset, dvadeset ili više nekih drugih vrsta turista. I zato nam ovo mora biti prioritet, zato ćemo stremiti da u suradnji s konzervatorima dalje nastavimo s istraživanjem, posebno nalazišta kod Šćedra. Sljedeće što ćemo pokrenuti je registar suhozida na području naše županije", najavio je župan Boban.
Stella: Interes za ronilačkim turizmom svake je godine sve veći
Direktor Županijske turističke zajednice Joško Stella je najavio kako će vodič podvodne baštine biti objavljen na stranicama turističke zajednice, a bit će predstavljen i na svim sajmovima na kojima će sudjelovati. Rekao je da Splitsko-dalmatinska županija drži 45 posto nautičkih noćenja u Hrvatskoj, a ronilački turizam posebno je zastupljen.
"Sada radimo strategiju razvoja aktivnog turizma, gdje će ronilački turizam imati važno mjesto. Iz ronilačkih centara sam obaviješten kako se potražnja za ronilačkim turizmom svake godine povećava. Nama je bitna sigurnost turista koji će organizirano roniti", izjavio je Stella.
Cilj izrade vodiča je promidžba i promoviranje podvodnih arheoloških lokaliteta radi njihove zaštite te radi razvoja arheološkoga, kulturnoga i ronilačkog turizma, rekao je arheolog Saša Denegri, koji je radio na projektu.
"Obradili smo lokalitete iz svih vremenskih razdoblja, iz prapovijesti, antike, srednjega i novog vijeka te iz najnovijeg razdoblja", izjavio je Denegri, dodajući kako su pazili da se geografski obuhvate sva područja otoka i otočića, a vremenski i geografski su obuhvatili reprezentativne uzorke najvažnijih lokaliteta županije.
U vodiču se može doznati sve o ostatcima antičke arhitekture i brodolomima na Špinutu i Trsteniku u Splitu, u Kaštel Sućurcu te u Antičkom Sikulu u Kaštel Štafiliću. Tu su i informacije o sidrištima, zbirke karata i novovjekovni brodolomi te priče o zrakoplovima koji su završili u moru kod Hvara, Visa i Palagruže.
Na morskom dnu amfore, sarkofazi, rimska keramika, sidra...
Osim toga, u vodiču se može doznati da je na morskome dnu najveće dalmatinske županije među ostalim mnogo amfora, sarkofaga, blokova, ostataka drvenih brodskih konstrukcija, posuđa iz brodske kuhinje, dijelova temelja operativne obale i lučkih objekata iz antičkog razdoblja, rimske keramike i antičkih sidra.
U njemu se opisuje kako se u arhipelagu Paklenih otoka kod Hvara na 50 metara dubine nalaze tri željezna sidra i šest topova, zapadno od Sućurja između Hvara i Pelješca avion B-24 liberator, u viškoj luci su ostaci grčko-rimske luke s keramičkim posuđem iz helenskoga i rimskog razdoblja, ulomci rimskih amfora te keramički predmeti iz novijih razdoblja, poput glazirane venecijanske keramike.
Dio arheoloških nalazišta zaštićen je kavezima, kao, primjerice, u podmorju otoka Grebena u akvatoriju Visa, a radi zaštite podvodne baštine, na kartama su pozicije tih lokaliteta prikazane samo približno.