ZAGREB

Predstavljena monografija "Park Maksimir - Zeleni dragulj Zagreba"

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Monografija "Park Maksimir - Zeleni dragulj Zagreba" autora i urednika Antonia Jurčeva predstavljena je u četvrtak na Vidikovcu u parku Maksimiru, a riječ je o svojevrsnom "vremeplovu" o povijesti tog parka, ali i grada Zagreba. 

"Ovo je svojevrsni vremeplov maksimirske povijesti, ali i povijesti Zagreba", istaknuo je Antonio Jurčev te dodao da je park Maksimir, pogotovo u 19. stoljeću, bio važan za grad Zagreb, a u proteklih 228 godina - jedan od najistaknutijih simbola Zagreba.

Zagreb je bio manji gradić, imao je šest do sedam tisuća stanovnika, ali je pored sebe dobio jedan veleban park, otvoren za građane svih staleža koji je od tih dana omiljeno izletište Zagrepčana.

U parku su se održavale sve važnije zabave, kulturne djelatnosti, tu je bio izgrađen maksimirski majur, koje je bilo ogromno gospodarstvo cijele Hrvatske. Park Maksimir su posjećivali svi velikodostojanstvenici tog doba - tko je god posjetio Zagreb, posjetio je i njegov park, pa se tako bilježi da je i austrijski car dva puta posjetio park Maksimir - 1818. i 1852. godine.  

U Maksimir na - vaterpolo utakmicu, klizanje, tenis.. 

Autor je rekao da monografija sadrži i puno podataka o sportskoj povijesti, jer je park Maksimir "kolijevka zagrebačkog, ali i hrvatskog sporta". U parku Maksimiru su se, kaže, dogodili prvi sportski događaji, primjerice, prva vaterpolo utakmica na Prvom maksimirskom jezeru 1920-tih godina, prvo zagrebačko klizalište. Uz sam park bili su sagrađeni prvi HAŠK-ovi tereni, a u parku je održan i prvi Davis Cup meč te mnoga druga sportska događanja. 

V. d. ravnateljica Javne ustanove Maksimir Nika Dolenc rekla je da je monografija nastala u sklopu projekta "Gradski prozori u prirodu- unaprjeđenje urbane bioraznolikosti i razvoj zelene infrastrukture" (Modernizacija II) kojeg sufinancira EU. Projekt je vrijedan nešto manje od 35 milijuna kuna, počeo se provoditi krajem 2018. a završit će u lipnju ove godine. Korisnik projekta je Grad Zagreb, partneri su Javna ustanova Maksimir, Udruga Biom, Hrvatski savez gluhoslijepih osoba DODIR i Udruga Vjetar u leđa, a suradnik je zagrebački Zoološki vrt. 

Dolenc je napomenula da monografija govori o povijesti parka Maksimira, ali i o onome što će u budućnosti biti, kad završi projekt.  

Već su, kako je rekla, završeni prvi veliki infrastrukturni radovi, koji su obuhvaćali uređenje Prvog i Drugog maksimirskog jezera, hortikulturno uređenje staze oko tih jezera, kioske i ponton. S Vidikovca su otvorene vizure koje su nekada bile, kao povijesni hortikulturni element, a uskoro će biti postavljen i nekadašnji bijeli čipkasti most. Vraća se i otočić na Drugo maksimirsko jezero,  a to će biti kućica u kojoj će patke i labudovi moći mirno podizati mlade bez dodatnog uznemiravanja. 

Pomoćnik pročelnice Gradskog ureda za gospodarstvo Dejan Jaić sve je pozdravio u ime zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter