(Hina/EPA)
Ugovor o izgradnji podvožnjaka u osječkoj Ulici Sv. Leopolda Bogdana Mandića, jednoj od najopterećenijih ulica u Osijeku, vrijedan više od 54 milijuna kuna, potpisali su u četvrtak osječki gradonačelnik Ivan Radić i izvođač radova tvrtka "Osijek Koteks".
Gradonačelnik Radić istaknuo je kako se potpisivanjem ugovora, kreće u realizaciju jednog od najvećih prometnih projekata na području Osijeka u posljednjih 30 godina.
Ova je ulica jedno vrijeme bila najopretrećnija lokalna cesta u Hrvatskoj, a sada je najopterećenija gradska prometnica. Rješenjem ovoga problema prometno ćemo rasteretiti jugozapadni dio grada, i omogućiti bolju protočnost automobila i javnog gradskog prijevoza, dodao je Radić.
Ističe kako su sredstva osigurana zahvaljujući naporima Vlade i nadležnih Ministarstava, Osječko-baranjske županije i Gradske uprave, i to 85 posto iznosa iz EU Kohezijskog fonda, a ostatak iz državnog proračuna.
Projekt, uz ostalo, obuhvaća denivelaciju ispod željezničke pruge, izgradnju dva mosta, cestovnog i željezničkog, te izgradnju pješačke i biciklističke staze, javne rasvjete i oborinske odvodnje, a trebao bi biti završen do kraja 2023. godine.
Osječko-baranjski župan Ivan Anušić podsjetio je kako se već generacijama čeka rješenje ovog problema na južnom prilazu gradu, koji je u prometnom smislu bio najproblematičniji.
Izgradnja podvožnjaka olakšat će ulazak i izlazak iz grada, ali i prilaz budućem Gospodarskom centru i novom sajamskom prostoru, koji je u izgradnji, istaknuo je župan Anušić.