ČUDO IZ ZAGREBA

POLITIČAR GODINE: Milan Bandić na Maovom putu - SVOJU SLABOST PRETVARA U SNAGU

Milan Bandić (Cropix)

Milan Bandić (Cropix)


Novinari ovih dana Bandiću uglavnom postavljaju dva pitanja. Jedno se odnosi na političku ravnotežu u Zagrebu, dok je drugo vezano uz Hrvatski sabor, narasli saborski Klub zastupnika Stranke rada i solidarnosti te eventualnu želju zagrebačkog gradonačelnika da instalira svoje ljude na ministarske pozicije. Ta dva pitanja, na koja Bandić nemušto odgovara, napravila su od zagrebačkog gradskog šerifa osobu godine, odnosno moćnika koji diktira političke prilike u Hrvatskoj

Zagrebački gradonačelnik i lider Stranke rada i solidarnosti Milan Bandić proteklih je dana pod neprekidnim reflektorima. Svaki njegov potez - poput odlaska na sanjkalište Cmrok gdje je stojeći uz pomoć štaka otvorio sezonu - doslovno osvjetljavaju ekipe nacionalnih televizijskih mreža koje Bandiću uglavnom postavljaju dva pitanja.

Jedno se odnosi na političku ravnotežu u Zagrebu i ovdašnjoj Gradskoj skupštini, dok je drugo vezano uz Hrvatski sabor, narasli saborski Klub zastupnika Stranke rada i solidarnosti te eventualnu želju zagrebačkog gradonačelnika da instalira svoje ljude na ministarske pozicije u Vladi Andreja Plenkovića.

Ta dva pitanja, na koja Bandić nemušto odgovara, napravila su od zagrebačkog gradskog šerifa osobu godine, odnosno moćnika koji diktira političke prilike u Hrvatskoj. Takve komentare o ulozi Milana Bandića daju recentni događaji - u Zagrebu je u posljednji trenutak osigurao većinu za usvajanje gradskog proračuna, dok je u Hrvatskom saboru dospio do trećeg zastupničkog kluba po brojnosti. Poslije posljednjih parlamentarnih izbora Bandićeva stranka imala je jednog saborskog zastupnika, dok ih je danas 12. Najavljuje se prelazak još dvoje ili troje zastupnika iz redova opozicije u redove "bandićevaca" za koje je poznato kako predstavljaju dio parlamentarne većine.

Hasin poraz

Analitičari u slučajevima preuzimanja većine u Zagrebu te u jačanju utjecaja u parlamentu ipak ne vide ništa neobično ili bez političke logike. Slučaj glasanja o zagrebačkom gradskom proračunu i raskid političke suradnje s ekstremnom desnicom i njihovim liderom Zlatkom Hasanbegovićem i nije izazvao preveliko uzbuđenje u političkim krugovima.

"Utjecaj Milana Bandića nije bitno narastao u proteklo vrijeme, ali mu je olakšan politički život. Naime, postalo je jasno kako će zagrebačka Gradska skupština, te poglavarstvo, manje-više u ovom sazivu dočekati kraj mandata. Bandiću slijede godine relativno ugodne vladavine", komentira politolog Davor Gjenero i dodaje:

"Daleko je veća ugoda vladati s racionalno motiviranim gradskim vijećnicima, nego sa Skupštinom u kojoj neke aktere koji su politički saveznici pogone iracionalni motivi".

Politički poraz bivšeg ministra kulture Zlatka Hasanbegovića i stranke Neovisni za Hrvatsku ostao je pomalo nezamijećen. Štoviše, po mišljenju dr. Žarka Puhovskog, radikalnog desničara sad se prikazuje kao Bandićevu žrtvu.

"Što se tiče Zagreba i gradske skupštine, nitko ne pita kako to da antifašisti šuruju sa Zlatkom Hasanbegovićem? Po čemu je za antifašiste Bandić veći problem od Hasanbegovića", pita se Puhovski.

"Tako ispada ako govorimo o konzekvencama. Svi se pitaju zašto su trojica vijećnika prešla Bandiću, a nitko ne pita zašto su Hasanbegovićeva trojica otišla od Bandića", dodaje Puhovski.

Javnosti je poznato kako je upravo zbog podrške desnih radikala Milanu Bandiću uklonjeno ime maršala Tita s jednog od središnjih zagrebačkih trgova, ali još ne postoji inicijativa da se ono vrati na zagrebačke ulice.

"Najveći gubitnik igre koja se odigravala proteklih dana je Zlatko Hasanbegović koji je pokrenuo akciju koju nije znao voditi. Cilj mu je bio povećati vidljivost svoje stranke na političkoj sceni i u tome nije uspio. On je povećao vidljivost Anki Mrak Taritaš i lijevim radikalima okupljenima u inicijativi "Zagreb moj grad". Napokon, ona je Bandiću načinila veliku uslugu uoči prošlih izbora i vjerojatno je znala da to čini. Zbog toga Bandić može pjevati vladajući", objašnjava Davor Gjenero.

Rezervna ucjena

Analitičar smatra kako nije nevažno što HDZ drži Bandićevu većinu u zagrebačkoj skupštini i ne pravi mu probleme.

"Jasno je kako Bandić ne želi biti dio Vlade, on želi imati mir u gradu Zagrebu. U zagrebačkoj većini treba mu HDZ i zbog toga ima rezervnu "ucjenu" za Plenkovića u parlamentu", primjećuje Puhovski.

Iako to nije medijski razglašeno kao rast broja saborskih zastupnika, nije nevažno kako se u gradu Zagrebu očekuje porast broja "bandićevaca".

"Njemu će ta većina i dalje rasti, jer se radi o ljudima koji su na svaki način trebali spriječiti raspuštanje gradske skupštine jer bi inače nestali iz političke arene. U takvoj poziciji je još četiri-pet vijećnika s liste HSLS-a, HNS-a, liste Sandre Švaljek i drugih", kaže Davor Gjenero.

Jačanje Milana Bandića na nacionalnoj razini koje već provocira pitanje želi li postati partner u Vladi - o čemu nisu vođeni nikakvi pregovori između njega i premijera Plenkovića - tema je koja se nameće najširoj javnosti.

"Bandićev uspjeh posljednjih dana i tjedana pomalo je napuhan. Radi se o fenomenu u kojem se postavljaju jednostrana pitanja. Primjerice, nije li normalno i pristojno otići iz stranke koju vodi Davor Bernardić? A kad odete iz stranke koju vodi Bernardić, samo je jedna nacionalna stranka koja nije ideološki desna, a to je Bandićeva stranka u kojoj mogu raditi što žele", smatra dr. Žarko Puhovski, pa kaže:

"Postavlja se jedna strana problema i na taj način napuhava se i Bandićev značaj na nacionalnoj sceni".

ZG kriteriji

"Milan Bandić je ojačao svoju poziciju na nacionalnoj razini snažnim rastom kluba zastupnika u Hrvatskom saboru gdje sada ima 12, a uskoro će imati i više zastupnika. Imat će 13-14 zastupnika i postat će treći klub po veličini u parlamentu. Ali, to ne znači kako želi ući u Vladu jer mu je suradnja s premijerom važnija s pozicija grada Zagreba u fiskalnoj raspodjeli, nego što mu treba zbrinjavanje svojih ljudi na državnim sinekurama. Za to ima dovoljno prostora u Zagrebu, odnosno na gradskoj razini i bez problema može održavati disciplinu među svojim zastupnicima i vijećnicima", slaže se politolog Davor Gjenero.

Analitičari se slažu kako je zahtjev da se svim učenicima osnovnih škola u Hrvatskoj osiguraju besplatni udžbenici motiviran prozaičnim razlogom olakšavanja zagrebačkog gradskog proračuna.

"Potezima poput besplatnih udžbenika država mu pomaže da ih ne mora financirati iz gradskog proračuna. U obzir dolaze i drugi potezi kojima bi "naplatio" svoje držanje većine u parlamentu", kaže Gjenero.

"Besplatni udžbenici način su s kojim će Bandić uštedjeti 70 milijuna kuna u gradskom proračunu i pokazati se političarem koji širi zagrebačke kriterija na cijelu Hrvatsku", napominje Puhovski.

Uz moguće sudjelovanje Bandićevih ministara u Vladi Andreja Plenkovića, jedno od pitanja koja se postavlja u političkim krugovima je i njegovo sudjelovanje u predsjedničkim izborima za godinu dana. Zdravstveno stanje Milana Bandića smatra se jednim od argumenata da odustane od nove utrke za Pantovčak. Godine 2009. u njoj je bio prilično uspješan - ušao je drugi krug s tadašnjim pobjednikom dr. Ivom Josipovićem.

"Mislim da Bandić pokušava nagovoriti Kolindu Grabar-Kitarović da bude njegova predsjednička kandidatkinja. On sam nema snage za takvu, ponovljenu kandidaturu", smatra Žarko Puhovski te upozorava kako njegovo junačenje i neposluh prema liječnicima šalju lošu poruku javnosti.

"To je sprdanje s liječničkom strukom. Ljude treba navikavati da je dosta herojstava i da treba biti u krevetu kad liječnik tako kaže. Napokon, i sindikati bi se trebali pobuniti jer poruka da nije bio petnaest godina na godišnjem odmoru ugrožava prava iz radnog odnosa", kaže Puhovski.

Budući politički događaji, poput europskih i predsjedničkih izbora u 2019. godini, svakako neće proći bez aktivnog zagrebačkog gradonačelnika, iako on na njima neće sudjelovati.

"Kako bi rekao Mao Ce-tung, Bandić pretvara slabost u snagu. Pušta druge da pričaju kako je on opasan jer mu to ne smeta", zaključuje Puhovski.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter