(Hina/EPA)
Klinički bolnički centar Rijeka osnovao je Koordinaciju za bolesnike i udruge bolesnika, koja je predstavljena javnosti u četvrtak, na Svjetski dan bolesnika u riječkoj Gradskoj vijećnici.
Ravnatelj riječkoga KBC-a Alen Ružić istaknuo je da je najvažnija zadaća te koordinacije otvaranje KBC-a prema zajednici i rad na dvostranoj komunikaciji između pacijenata i ustanove. KBC surađuje s više od 70 udruga, a u radu Koordinacije sudjeluju i predstavnici lokalne i regionalne samouprave te Sveučilišta u Rijeci.
Alen Ružić je kao glavne ciljeve Koordinacije istaknuo poboljšanje suradnje s bolesnicima i udrugama bolesnika, podizanje kvalitete zdravstvene zaštite i ukupne skrbi, razvoja svijesti i poticanja svih da bez iznimke sudjeluju u brizi za oboljele.
"Koordinacija neće biti služba za prigovore, već aktivni model za intenziviranje dijaloga udruga bolesnika, ali i pojedinačnih bolesnika i njihovih bližnjih s KBC-om Rijeka, uz uključivanje drugih relevantnih društvenih dionika", rekao je.
Istaknuo je da će ona biti korektivno tijelo za utvrđivanje i komuniciranje o problemima, predlaganje rješenja i nadzor provedbe, a po potrebi će upućivati na prava bolesnika, pružati savjete i podupirati aktivnosti pojedinaca, udruga, ustanova i drugih tijela. Članovi će promicati pravo na povjerljivost i privatnost, pravo na pristup medicinskoj dokumentaciji, pravo na zaštitu pri sudjelovanju u kliničkim ispitivanjima i pravo na pritužbu.
Predsjednica Koordinacije, novinarka Sandi Bujan Cvečić istaknula je da time žele bolesnicima život učiniti boljim, a klinički sustav otvorenijim u komunikaciji i humanijim u odnosu prema pacijentima. "Pravodobne i jasne informacije, dobra komunikacija i suosjećanje djeluju na povjerenje i osjećaj sigurnosti pacijenata", rekla je.
Prvi korak u djelovanju Koordinacije je dopuna popisa udruga koje djeluju na području Primorsko-goranske županije i slanje upitnika kojima će se detektirati ključni problemi te organizacija sastanaka s predstavnicima udruga.