ZAGREB

Objavljena knjiga "Kraj doba oponašanja" Krasteva i Holmesa

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Knjigu Ivana Krasteva i Stephena Holmesa "Kraj doba oponašanja" u kojoj analiziraju gubi li Zapad, nakon pobjede u hladnom ratu, bitku za demokraciju, objavila je zagrebačka izdavačka kuća TIM press.

Krastev i Holmes u knjizi (260 str.), osvrću se na povijesne događaje u posljednjih trideset godina, širenje liberalne demokracije na Istočnu Europu i "oduševljeno kopiranje zapadnjačkih uzora nakon završetka hladnog rata 1989.".

U knjizi se također ističu kako su do 2010. godine inačice liberalizma u Srednjoj i Istočnoj Europi neizbrisivo uprljala dva desetljeća rastuće društvene nejednakosti, sveprisutne korupcije i moralno nasumične preraspodjele društvenog vlasništva u ruke nekolicine. 

Autori drže i da se ugled liberalizma nakon gospodarske krize 2008. u toj regiji nikada nije više oporavio te je ta godina za regiju i cijeli svijet imala i ekonomske i razorne ideološke posljedice jer najveća snaga vala populističke ksenofobije u Istočnoj Europi proizlazi iz ogorčenosti nametnutim oponašanjem Zapada nakon promjena 1989.

"Populisti se ne bune samo protiv jedne konkretne (liberalne) vrste politike nego i protiv toga da umjesto komunističkog pravovjerja nastupi liberalno pravovjerje. Zapravo, pokreti koji se rađaju i na ljevici i na desnici šalju poruku da je pristup 'uzmi ili ostavi' pogrešan i da stvari mogu biti drukčije, ali bliskije i izvornije", smatraju Krastev i Holmes. 

Ocjenjuju i da je večernji sjaj liberalne demokracije nakon hladnog rata "dodatno zamračilo" i kinesko gospodarsko čudo u organizaciji političkog vodstva koje se ponosi time što nije ni liberalno ni demokratsko. 

"Kina obilježava kraj doba oponašanja jer i njezina povijest i njezin trenutni uspjeh pokazuju da, dok uvođenje stranih vrijednosti 'bez alternative' predvidljivo raspiruje nacionalističku reakciju, ciljano 'posuđivanje' tehničkih sredstava donosi blagostanje, razvoj, društvenu kontrolu i priliku da se obnovi međunarodni utjecaj i prestiž zemlje. Bez iskušavanja ili glumljenja političke reforme u zapadnjačkom stilu, Kinezi uspješno nadmašuju Zapad po mnogočemu. Istovremeno nemaju sklonost podučavati druge zemlje kako da žive", ističu autori.    

Knjiga "Kraj doba oponašanja. Zašto Zapad gubi bitku za demokraciju" dobila je nagradu Lionel Gelber za 2020. S engleskog jezika preveo ju je Marko Maras.

Ivan Krastev predsjednik je Centra za liberalne strategije i stalni suradnik Instituta za znanosti o čovjeku u Beču. Objavio je više knjiga među kojima i "Pandemija nostalgije. Kako koronavirus mijenja Europu", "Što nakon Europe?", "Democracy Disrupted. The Global Politics on Protest".

Stephen Holmes je profesor prava na Sveučilištu u New Yorku. Stručnjak je za ustavno pravo i pravne reforme u bivšem Sovjetskom Savezu i Istočnoj Europi. Autor
je brojnih knjiga među kojima su i "The Matador's Cape: America's Reckless Response to Terror", "The Anatomy of Antiliberalism" te "Passions and Constraint: On the Theory of Liberal Democracy". 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter