(Hina/EPA)
U Karlovcu su u srijedu gradska vlast i Udruga "Židovi u Karlovcu" polaganjem cvijeća uz obnovljenu mrtvačnicu na židovskom groblju obilježili međunarodni Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti.
Grad je u suradnji s Ministarstvom kulture i konzervatorima u obnovu mrtvačnice uložio 450.000 kuna, sanirani su temelji, objekt je statički stabiliziran ugradnjom betonskih vijenaca s metalnim sponama, položene su podne ploče, sanirani zidovi i krovište te je osigurana odvodnja oborinskih voda na krovu i na čestici. Obnovljena su i ulazna vrata, u koja su ugrađene i ukrasne metalne rešetke, sačinjene ručno od kovanog željeza prema propalom originalu, s mnogo sitnih detalja, ukrasnim viticama i floralnim elementima.
Nastavak radova prijavljen je na natječaj Ministarstva kulture i medija te će se u skladu s odobrenim financijskim sredstvima nastaviti radovi na uređenju unutrašnjosti i vratiti izvorne oslike na stropove i zidove.
Gradonačelnik Damir Mandić je na obilježanju podsjetio da je i u Karlovcu bio progon Židova, a da se u povijesti grada oni dali velik doprinos kulturi i izgradnji mnogih objekata, što taj grad danas čini takvim kakav jest. Kako je rekao, “Židovi su stradavali samo zato što su bili drugačiji, jer su po nacionalnosti bilo nešto drugo". Poželio je da njihova žrtva danas bude “poticaj da se svi međusobno poštujemo”.
Predsjednica Udruge Tena Bunčić, unuka Davida Meizela, slavnog dirigenta pod čijim je ravnanjem Zora bila najbolji pjevački zbor Europe, najavila je da će u suradnji s gradskim ustanovama pokušati osnovati muzej ili spomen-sobu kako bi se izložila građa karlovačke židovske zajednice.
“Imamo mnogo stvari, neke su vezane baš na mog pradjeda, koji je jedno vrijeme bio i rabin u Karlovcu, ali ima i puno drugih stvari koje mogu prikazati život židovske zajednice, da služe za edukaciju i turističke svrhe”, rekla je Bunčić.
U organizaciji Udruge učenici Ekonomske škole obišli su danas u Karlovcu tri lokacije s kojih su 13. travnja 1941. odvedene tri prve žrtve holokausta - Filip Reiner, Ivo Goldstein i David Meisel, koji su ujedno i prve karlovačke žrtve genocida nad Židovima svijeta.
U Karlovcu je između dva rata živjelo oko 400 Židova, pred Drugi svjetski rat ostalo je njih oko 300, a nakon rata 39, s tim da se, kako je rekla Bunčić, dio njih pokrstio.
“Za neke se znalo da su Židovi, ali se o tome nije govorilo sedam desetljeća. Neki su se odselili u Izrael i drugdje, a moji su se stopili s drugima, sakrili, naprosto se o tome nije govorilo od straha, od traume”, rekla je Bunčić.