Puležan Silvano Hrelja već peti saborski mandat na Markovu trgu brani prava, standard i zasluge umirovljeničke populacije. Iako u aktualnom saborskom sazivu jedini predstavlja Hrvatsku stranku umirovljenika (drugi zastupnik s njihove liste pobjegao je Milanu Bandiću), Hrelja još uvijek slovi kao najagilniji zagovornik seniorskih prava. Dogovara se sa svima ako to može koristiti njegovim biračima - a stranku su mu politolozi i analitičari odavno nazvali klijentelističkom. Nedavno je podržao HDZ-ov prijedlog državnog proračuna, zauzvrat dobivši rješenje problema Royal dopunskog mirovinskog osiguranja, čime je pomogao skupini od tri-četiri tisuće umirovljenika. Sa SDP-ovim pulskim zastupnikom Peđom Grbinom traži dodatak od 27 posto na mirovine ostvarene u drugom stupu, što je problem koji danas pogađa nekoliko desetaka, a sutra bi mogao i nekoliko tisuća penzionera.
Zastupnik Hrelja - unatoč političkom iskustvu - svojim biračima ne obećava med i mlijeko. Otvoreno najavljuje kako će život umirovljenika - i onih koji će to tek biti - biti težak do samog kraja.
Prava istina
- Koliko je hrvatskih umirovljenika u riziku od siromaštva, a koliko je stvarno siromašnih?
- Stvarnost nam pokazuje da umirovljenici žive teško i da su im primanja mala, a troškovi sve veći. Sustav se ne trudi da u potpunosti razumije sve potrebe starije populacije i naše društvo nikako da osvijesti činjenicu da rapidno starimo. Analizirajući statistike HZMO-a, oko 350 tisuća umirovljenika prema mirovinskim primanjima živi u zoni siromaštva, a još 200 tisuća se nalazi oko te granice, uzmemo li da je 2.100 kuna granica siromaštva.
Međutim, za objektivno utvrđivanje činjenica ove podatke treba upariti s podacima o mirovinskim primicima iz inozemstva, socijale i imovine. Pravu istinu u ovih 27 godina nitko nije istražio, iako su dostupni svi parametri po kojima bismo mogli reći nešto više od procjena.
- Vidite li vrijeme kada odlazak u mirovinu neće značiti - nemate li podršku obitelji ili nekretnine viška - pad standarda, pa i bijedu?
- Volio bih da mogu reći da vidim kada će se to dogoditi, međutim, takvog svjetla na vidiku nažalost nema.
- Postoje li realne mjere za poboljšanje umirovljeničkih životnih uvjeta, s obzirom na odnos zaposlenih i umirovljenih u Hrvatskoj?
- Sobzirom na broj zaposlenih, nije realno očekivati rast umirovljeničkog standarda. Već se više od dva desetljeća za isplatu ovakvih mirovina zahvaća u porezne prihode proračuna. Priče da ćemo u kratkom roku zaposliti nekoliko stotina tisuća ljudi ne drže vodu. Nažalost, činimo napore na zadržavanju postojećih prava i ispravljanja nekih nepravdi, što ne predstavlja epohalna rješenja. Bojim se da ćemo se i u budućnosti fokusirati na obranu sadašnje razine prava umirovljenika. No protiv siromaštva se moramo boriti kroz mirovinski sustav, koliko je to moguće. (Dubravko Grakalić)
OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU