Vidović:

Na jugu Hrvatske najveći problem prometna povezanost, stanovanje i dostupnost zdravstvenih usluga

| Autor: Hina
Hina

Hina


Pučka pravobraniteljica Lora Vidović ustvrdila je u utorak, tijekom obilaska Dubrovačko-neretvanske županije, kako se stanovnici te županije najčešće suočavaju s problemom prometne nepovezanosti, stanovanja i dostupnosti zdravstvenih usluga.

Vidović sa suradnicima do 9. svibnja obilazi Dubrovačko-neretvansku županiju, a u Dubrovniku, Stonu, Metkoviću, Kuli Norinskoj, Korčuli i na Lastovu ima susrete s građanima, organizacijama civilnog društva i predstavnicima tijela javne vlasti.
Dubrovačko-neretvanska županija je među najrazvijenijima i turizam donosi najveći prihod pa se čini, rekla je Vidović, kao da građani nemaju problema s ostvarenjem svojih prava, ali to nije tako.
„Naravno da i ovdje imamo siromašne sugrađane, pogotovo one starije kojima je potrebna pomoć. Zato nas zanima što mogu poduzeti lokalna vlast i centri za socijalnu skrb kako bi im prava bila zaštićenija“, rekla je Vidović.
Naglasila je kako je proces gentrifikacije u turističkim središtima posebno izražajan, a iznajmljuje se svaki raspoloživi 'kvadrat', što je izazov za građane u socijalno osjetljivoj situaciji, mlade obitelji, ali i liječnike te medicinske sestre i tehničare, koji nemaju raspoloživ stambeni prostor. Prvi put su po brojnosti u vrhu pritužbe na dostupnost zdravstvene zaštite.
„Još ćemo puno razgovarati o dostupnosti zdravstvene usluge, posebno u Dubrovniku, na otocima i u Metkoviću“, dodala je Vidović.
Na razini Republike Hrvatske najveći broj pritužbi u 2018. godini, podsjetila je Vidović, odnosio se na postupanje policije, a veliko nepovjerenje građani su iskazali i prema pravosuđu, zbog nezadovoljstva sudskim odlukama ili dugotrajnosti postupka.
„Velik broj pritužbi odnosi se na diskriminaciju, najčešće temeljem etniciteta i nacionalnog porijekla, a potom i dobi. Najčešće područje diskriminacije je u zapošljavanju, kao i u radnim te službeničkim odnosima, a u javnoj upravi dobivamo pritužbe o diskriminaciji zbog političkog uvjerenja“, rekla je Vidović.
Napomenula je kako su istraživanja pokazala da građani Hrvatsku ne napuštaju u potrazi za poslom, već zbog nezadovoljstva stanjem u državi.
„Osjećaju besperspektivnost i beznađe, zbog korupcije ili što, da bi dobili posao, moraju biti članovi stranke, prijatelj ili kum“, rekla je Vidović i naglasila kako ispunjenost preporuka iz godišnjeg izvješća raste iz godine u godinu.
„Imamo podršku Hrvatskog sabora, a nadležna tijela u sve većoj mjeri prepoznaju da su naše preporuke konstruktivne i argumentirane te s ciljem poboljšanja situacije građana. U konačnici to znači bolje uvjete života i ostvarenje i zaštitu ljudskih prava. Objasnila je kako Ured pučke pravobraniteljice, kada nakon pritužbe da prijedlog ili upozorenje, ne zatvara predmet već prati provedbu preporuke.
Nakon Dubrovnika Vidović će u utorak popodne biti u Metkoviću, a dan kasnije na Korčuli.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter