(Hina/EPA)
Knjiga "Ostani uz mene", vezana uz palijativnu medicinu, nastala tijekom akademske godine 2020./2021. kao rezultat suradnje studenata, nastavnika, volontera i članova obitelji oboljelih od neizlječivih bolesti, predstavljena je u srijedu u Zagrebu.
Knjigu su uredili prof. dr. Marijana Braš i prof. dr. Veljko Đorđević, koji su ujedno i nastavnici palijativne medicine na šestoj godini studija na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, gdje je palijativa kao važan dio medicine, uz preventivnu i kurativnu, prvi put u Hrvatskoj postala obavezan predmet.
Dekan Medicinskog fakulteta prof. dr. Marijan Klarica rekao je da, osim uvođenja predmeta palijativne medicine, multidisciplinarno rade i na izradi specijalističke nastave, u što će uključiti i druge fakultete i institucije.
Potičemo liječnike i omogućujemo im stjecanje pravog znanja te u njima razvijamo empatiju da pruže ono što pacijentu treba, istaknuo je i dodao kako su autori knjigom "Ostani uz mene" dali svoj doprinos i postavili putokaz za smjer kojim treba razvijati obrazovni i zdravstveni sustav u vrijeme velikih kriza.
Podsjetio je da su lanjski potresi, u kojima je znato oštećena fakultetska zgrada, "bacili fakultet na koljena", ali građani to ni na koji način nisu osjetili - profesori i studenti primili su na Klinici prve zaražene pacijente od covida, išli su na Banovinu pomagati onima kojima je bila potrebna psihološka pomoć, posebice teško i neizlječivo bolesnima, a nastava se održavala online, pa tako i nastava iz palijativne medicine.
Dekan Klarica najavio je i potpisivanje ugovora o dodjeli nepovratnog novca za obnovu infrastrukture te je izrazio nadu da će se u jednoj od zgrada na Šalati moći smjestiti palijativni bolesnici i potrebne ambulante.
Urednici knjige "Ostani uz mene" Marijana Braš i Veljko Đorđević izabrali su i uvrstili u knjigu 100 od 300 radova studenata, uskoro liječnika, njihovih refleksivnih eseja na nastavu iz kolegija palijativne medicine u kojem su imali priliku, uz online predavanja i seminare, gledati i mnoge videozapise i filmove s primjerima dobre prakse palijativne medicine u Hrvatskoj i svijetu, medicinske intervjue s oboljelima i članovima njihovih obitelji, pa i sami razgovarati s nekima od njih te s volonterima u palijativnoj skrbi koji posjećuju obitelji palijativnih bolesnika.
"Drago nam je da su i u ovim teškim trenucima svi zajedno pokazali visok stupanj motivacije za prenošenje i usvajanje znanja, uz iznimnu zainteresiranost i empatiju koju su studenti prepoznali kao jednu od najznačajnijih osobina dobrog liječnika", rekao je prof. dr. Đorđević.
Prof. dr. Braš je istaknula kako su izabrani tekstovi studenata, uskoro mladih liječnika, "pravi stručni i literarni dragulji" koje je, dodala je, trebalo predstaviti široj javnosti.
"Vjerujemo da ćete čitajući njihove tekstove osjetiti i razumjeti zašto se ne trebamo brinuti za budućnost hrvatske medicine", rekla je.
Podnošljiva težina postojanja, Blaga riječ i ljudski dodir.., Kako je Hrvoje otvorio novi prozor kroz koji gledam na život, Dobar liječnik i dobra smrt, Svakako možemo pomoći drugom čovjeku, Tko daje, dvostruko prima, Na nama je da budemo pozitivna promjena... samo su neki naslovi eseja studenata medicine, uskoro liječnika, sabranih u knjizi "Ostani uz mene". Njima se svojim tekstovima i razmišljanjima pridružilo i 20-ak nastavnika s palijativne medicine, među kojima su najbrojniji liječnici, a tu su i medicinske sestre te članovi obitelji i volonteri u palijativnoj skrbi "La Verna" koji su također sudjelovali u nastavi.
Mnogi od njih vidjeli su se na predstavljanju knjige "uživo" na Medicinskom fakultetu prvi put nakon dulje vremena, a pridružili su im se i suradnici preko zooma.