(Hina/EPA)
Na završnoj konferenciji projekta jačanja kapaciteta za efikasnu prevenciju bolesti u Splitsko-dalmatinskoj županiji, vrijednog više od 924 tisuće kuna, ravnatelj splitskoga KBC-a Julije Meštrović je istaknuo da se u vrijeme pandemije pokazalo koliko je važno javno zdravstvo.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz europskoga socijalnog fonda, provodi se od veljače 2020. do kolovoza 2021., a partner splitskoga KBC-a bio je Nastavni zavod za javno zdravstvo.
Ravnatelj splitskoga KBC-a Julije Meštrović objasnio je u bolnici na konferenciji za novinare da je riječ o projektu za promicanje zdravstva, kako je to bila dobra prilika da se u nj organizirano uključe te da je 15 posto novca osigurala država. Rekao je da je novac korisno potrošen i da su kupili informatičku opremu vrijednosti veće od 200 tisuća kuna samo kako bi mogli provesti projekt edukacije.
"I vrijeme pandemije je pokazalo koliko nam je važno javno zdravstvo, da je važno koliko smo povezani, primarna, sekundarna, tercijarna zdravstvena zaštita, da smo svi jedan sustav i da podjednako moramo raditi služeći našim građanima onda kada su zdravi da ne bi bili bolesni", istaknuo je ravnatelj Meštrović.
Da splitska bolnica i Nastavni zavod desetljećima odlično surađuju, potvrdila je i ravnateljica županijskoga Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Željka Karin, koja je rekla da se to osobito pokazalo u pandemiji. Istaknula je kako su kronične nezarazne bolesti u porastu, a nakon pandemije očekuju njihov još veći rast, osobito kad je riječ o mentalnom zdravlju i drugim kroničnim bolestima koje se možda nisu na vrijeme otkrile.
"Na ovom projektu smo surađivali tako da su liječnici KBC-a Split iz područja onkoloških, plućnih, kardiovaskularnih. cerebrovaskularnih bolesti i bolesti djece provodili edukaciju 50 djelatnika Nastavnog zavoda za javno zdravstvo prezentirajući nam najnovije smjernice iz svojih područja. Naše su djelatnosti prevencija bolesti i promocija zdravlja. Ostvarili smo izvrsnu suradnju, a korist nemaju samo zdravstveni djelatnici, nego cijela populacija", rekla je Karin.
Istaknula je da je važno što su se posebice usmjerili na područja s manje liječnika - otoke i Zagoru.
Voditelj projekta i Odjela za znanost splitskoga KBC-a Ljubo Znaor rekao je kako je završen projekt kojemu je bila svrha edukacija liječnika i zdravstvenog osoblja u drugim dijelovima županije. Edukacija se zbog pandemije održavala virtualno, dodao je, a rezultat projekta je i brošura o prevenciji najčešćih kroničnih bolesti koju su izdali.
"Projektom smo pokrili najčešće kronične bolesti, i to onkološke, pulmološke, pedijatrijske i kardiovaskularne. U pandemiji već vidimo porast kroničnih onkoloških bolesti. Znamo i da je u pandemiji broj preventivnih pregleda definitivno u padu", izjavio je Znaor.