(Hina/EPA)
Tvrtka Inkasator d.o.o., kao najveći upravitelj višestambenih zgrada u Karlovačkoj županiji najavila je promicanje dekarbonizacije zgrada u svim svojim daljnjim aktivnostima što joj je i obaveza kao potpisnici Povelje o suradnji na dekarbonizaciji zgrada do 2050. godine.
U četvrtak je u priopćenju medijima ravnateljica Inkasatora Andreja Barberić naglasila da je Inkasator u ponedjeljak s Ministarstvom prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine potpisao tu povelju u dekarbonizaciji, odnosno smanjenju emisije stakleničkih plinova, prvenstveno ugljičnog dioksida, kroz smanjenje potrošnje energije i korištenje izvora energije koja emitira manje ili ništa stakleničkih plinova.
Proteklih je godina u Karlovcu i u Karlovačkoj županiji, kako se navodi, napravljen veliki iskorak u obnovi zgrada, prije svega zahvaljujući suvlasnicima zgrada i edukaciji na njihovom osvješćivanju o važnosti energetske učinkovitosti, prednostima koje donosi energetska obnova, te korištenja obnovljivih izvora energije.
Novi cilj je zadržati ovaj uzlazni trend energetske obnove te dodatno educirati i informirati suvlasnike i potrošače o mjerama za ostvarenje dugoročne strategije obnove nacionalnog fonda zgrada i transformirati zgrade u energetski visokoučinkovite i dekarbonizirane.
„Sinergija svih dionika presudna je da bi se ostvarili postavljeni ciljevi“, kaže Barberić i naglašava da će se kroz kampanju informirati građani o zakonskim normama i o mogućim izvorima zajedničkog financiranja investicija u energetsku učinkovitost.
Barberić očekuje da će Karlovac "u bližoj budućnosti zaista postati zeleni grad", uz prelazak Gradske toplane na geotermalni sustav grijanja, uz solarne elektrane na javnim zgradama i uz druge energetski održive projekte, što je odgovorno prema generacijama koje tek dolaze.
Zgrade su odgovorne za otprilike 40 posto ukupne potrošnje energije, te je Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine 2018. godine uspostavilo otvoreni dijalog partnera i potpisivanje Povelja o suradnju kroz koje se stvorila mreža 77 partnera, povezanih stručnjaka za dekarbonizaciju zgrada, u koju su uključeni i predstavnici državne i lokalne uprave, akademske zajednice i stručne javnosti, građevinskog i energetskog sektora te pratećih industrija.