Boyan Slat rođen je 1994. u Nizozemskoj, a njegov otac je umjetnik koji živi u Istri
Briga o svjetskom problemu s otpadom u oceanu jedan je od najvećih ekoloških izazova s kojima se čovječanstvo danas suočava. Milijuni tona plastike neprestano prodiru u oceane, oštećuju ekosustave i na kraju prodiru u lanac hrane, kaže voditelj i osnivač tima Boyan Slat
Nakon obavljenih testiranja, službeno je započelo čišćenje gomile smeća u Tihom oceanu, nažalost ne toliko uspješno kako su se nadali u The Ocean Cleanupu - neprofitnoj organizaciji na čelu s nizozemskim 24-godišnjim znanstvenikom hrvatskog porijekla, Boyanom Slatom. Slat, rođen 1994. godine u nizozemskom gradu Delftu gdje je odrastao je s majkom Nizozemkom, a njegov otac je umjetnik koji živi u Istri, izumio je revolucionarni sustav Ocean Cleanup koji elimira plastični otpad iz mora.
Procjenjuje se da 1,15 do 2,41 milijuna tona plastike svake godine ulazi u ocean, većinom je riječ o otpadu koji u more stiže iz rijeka, ali i ribarskoj i nautičkoj opremi poput dijelova mreža i užadi. Velike nakupine smeća podijeljene su u pet akumulacijskih područja, a najveće - Great Pacific Garbage Patch - nalazi se na pola puta između Havaja i Kalifornije. Nakupine otpada u Tihom oceanu teške su otprilike 80.000 tona. Cilj organizacije je u predstojećih pet godina isprazniti polovinu GPGP-a odnosno ukloniti oko 40.000 tona smeća.
Obnovljivi izvori energije
Plutajući sistem postavljen je na obali San Francisca, brod Maersk Launcher za sobom vuče goleme plutajuće cijevi ispunjene zrakom i duge oko 600 metara, koje čine najveću dosad napravljenu barijeru na moru nazvanu System 001. Otpad bi se u sistemu trebao zgusnuti u kompaktnu masu te bi svakih šest do osam tjedana pristizali brodovi koji bi pokupljeni otpad odveli na reciklažu.
Sistem pokreću isključivo obnovljivi izvori energije - vjetar i valovi kako bi kretanjem hvatao smeće poput Pac Mana. Ovaj sustav ujedno vrši i prikupljanje podataka te ih komunicira prema satelitu putem senzora i kamera sa solarnim napajanjem.
Prva zapažanja u listopadu prošle godine pokazala su da su i vrlo mali komadići plastike "uhvaćeni" te da nema interakcija s morskim životom, ono što je također uočeno je da plastika povremeno izlazi iz sistema te pokušavaju pronaći uzrok takvog ponašanja sistema, no iz Ocean Cleanupa kažu da su očekivali neočekivano te da ostaju pozitivni. (Bojana GUBERAC)