(Hina/EPA)
Hrvatska se može pohvaliti kvalitetnim pojedinačnim digitalnim i informatičkim rješenjima u zdravstvenom sustavu, no nedostaje joj most koji će ih spojiti u funkcionalnu digitalnu cjelinu, kaže izvršna direktorica Američke komore (AmCham) u Hrvatskoj Andrea Doko Jelušić.
AmCham je u srijedu organizirao poslovni doručak o digitalnoj transformaciji hrvatskog zdravstva, a raspravljalo se o transformaciji zdravstvenih sustava, novim zdravstvenim tehnologijama i upravljanju podacima u zdravstvu.
Doko Jelušić smatra da će jedan od najvećih izazova biti harmonizacija sustava kroz nadogradnju e-Zdravstva, pri čemu ohrabruje to što su nadležna tijela svjesna potrebe za nadogradnjom i pronalaženjem resursa za to i iz EU-ovih fondova.
Generalni direktor tvrtke AbbVie Ljubiša Mitof-Višurski rekao je kako provedba digitalizacije zdravstva, zdravstvenih ustanova i usluga ne prati korak s potencijalom Hrvatske.
"Digitalizacija zdravstva je neminovna, ali dojam je da dosadašnji pomaci i unaprjeđenja, nažalost, nisu rezultat sistematizacije i strukturiranja sustava već su u najvećoj mjeri ponukani pandemijom i cjelokupnom javnozdravstvenom situacijom“, rekao je.
Na panel raspravi bilo je riječi i o primjeni digitalnih alata i rješenja u zdravstvenom sustavu, registrima ishoda liječenja te podizanju kvalitete usluga i personaliziranom pristupu liječenju.
Predstavnici Ministarstva zdravstva i HZZO-a istaknuli su kako Nacionalna strategija razvoja zdravstva i zdravstvene skrbi navodi upravo digitalizaciju zdravstvenog sustava i zdravstvenih usluga kao jedan od prioriteta.
Mark J. Davis, generalni direktor tvrtke Roche Hrvatska, istaknuo je kako će korištenje sekundarnih podataka pridonijeti ostvarivanju želje za boljim ishodima liječenja i financijski isplativijem zdravstvenom sustavu.
Upotreba podataka u zdravstvenom sustavu omogućava transparentnije i bolje upravljanje i donošenje odluka o najisplativijem ulaganju u nove tehnologije.
"Moramo osigurati povjerenje bolesnika da će dijeljeni podaci biti korišteni isključivo u stjecanju novih spoznaja, s krajnjim ciljem poboljšanja ishoda bolesnika kroz personalizirano liječenje. Dijeljenjem podataka stvaramo preduvjet kontinuiranog stjecanja novih znanja i iskustava koji će predstavljati veliku vrijednost zdravstvenim djelatnicima“, kaže Davis.