(Press)
Mediteran Business Forum Split 2026 otvorio je splitski gradonačelnik Tomislav Šuta, poručivši da grad ulazi u razdoblje u kojem će morati donositi hrabre razvojne odluke.
Prvi dan foruma bio je posvećen temama koje izravno određuju budućnost Splita i šireg mediteranskog prostora: turizmu, gospodarstvu, industrijama budućnosti, umjetnoj inteligenciji i zdravstvu. Kroz tri panela otvorena su pitanja održivog turističkog rasta, odnosa cijene i kvalitete, novih industrijskih kapaciteta te mogućnosti da Split postane jedno od važnijih središta za primjenu umjetne inteligencije u medicini.
Na panelu posvećenom turizmu sudjelovali su Robert Pende, Ivo Bilić, Natalija Porobija, Alijana Vukušić, Damir Lukić i Joe Bašić, a jedna od najzvučnijih poruka bila je potvrda da Ultra Europe ostaje u Splitu do 2034. godine, prema modelu suradnje 5+5 godina.
Joe Bašić iz Ultre Europe istaknuo je da se festival održava na svim kontinentima i u najvećim svjetskim gradovima, ali i da interes za dolazak u Split značajno premašuje postojeće kapacitete.
(Press)
- Postoji više od 10.000 ljudi koji žele doći u Split, ali za njih nema dovoljno smještaja ni letova - poručio je Bašić.
Direktorica Turističke zajednice grada Splita Alijana Vukušić naglasila je da Split danas ostvaruje 3,2 milijuna noćenja, ali i upozorila da se uspjeh turističke destinacije nije dogodio sam od sebe. Prema njezinim riječima, Split može postati centar Mediterana, ali samo ako uz rast uspije sačuvati autentičnost.
Državni tajnik Robert Pende upozorio je da se konkurentnost turističke destinacije temelji na ravnoteži kvalitete i cijene. Ocijenio je da su apeli za korekcijom cijena opravdani, jer bi nesklad između cijena i kvalitete mogao štetiti turizmu u godinama koje dolaze.
Na sličnom je tragu govorio i direktor AC Hotela Damir Lukić, ističući da su signali turista jasni te da gosti sve više traže stvarnu vrijednost za novac. Zamjenik splitskog gradonačelnika Ivo Bilić poručio je pak da će Split u sljedećih pet godina biti drukčiji grad, s više hotela, događaja i novom infrastrukturom.
(Press)
Drugi panel bio je posvećen industrijama budućnosti, a na njemu su govorili Joze Tomaš, Vedran Čardžić, Dino Kurtagić, Zvonimir Šimić i Frane Žanić.
Ravnatelj Imunološkog zavoda Vedran Čardžić istaknuo je da je pandemija jasno pokazala koliko je važna domaća proizvodnja u strateškim sektorima.
- Pandemija nam je dobro došla da se osvijesti potreba za bazičnom proizvodnjom - rekao je Čardžić.
Podsjetio je da je među ključnim koracima za obnovu proizvodnih kapaciteta bilo dobivanje zemljišta u Rugvici. Kao prvi projekt naveo je proizvodnju zmijskog antitoksina, dok je u tijeku i natječaj za izgradnju postrojenja za lijekove iz plazme.
Poruke s panela išle su u smjeru jačanja domaćih kapaciteta, veće otpornosti sustava i povezivanja znanja, tehnologije i proizvodnje u sektorima koji mogu imati dugoročnu gospodarsku vrijednost.
Treći panel okupio je predstavnike Sveučilišta u Splitu, Carneta, RAST-a, zdravstvenog sektora i stručnjake za umjetnu inteligenciju.
(Press)
Stručnjakinja za bioznanost Danica Ramljak predstavila je inicijativu za osnivanje centra za AI medicinu u Splitu. Fokus takvog centra bio bi na razvoju pripravaka iz ljekovitog bilja i morskih organizama, čime bi se povezali znanost, biotehnologija, medicina i prirodni potencijali mediteranskog prostora.
Ravnatelj Opće bolnice Dubrovnik Mario Bekić rekao je da umjetna inteligencija već mijenja zdravstvenu praksu, osobito u područjima u kojima može ubrzati obradu podataka i pomoći liječnicima u donošenju odluka.
- Ako smo mali, ne znači da smo glupi. Već koristimo AI u tumačenju radioloških nalaza - poručio je Bekić.
Sudionici foruma složili su se da Split ima snažan razvojni potencijal, od turizma i velikih događaja do novih industrija i primjene umjetne inteligencije u zdravstvu. Kao ključne poruke prvog dana izdvojili su se potreba za usklađivanjem cijena i kvalitete u turizmu, ostanak Ultre u Splitu te mogućnost da grad razvije prepoznatljivu poziciju mediteranskog središta za AI inovacije u medicini.