Stambena kriza

SDP: Stanove trebaju graditi gradovi i županije, ne privatni investitori

| Autor: Hina
Marko Vešligaj (Snimila Kristina Štedul Fabac / Pixsell)

Marko Vešligaj (Snimila Kristina Štedul Fabac / Pixsell)


SDP-ov član Odbora za stambenu krizu u Europskom parlamentu Marko Vešligaj rekao je u četvrtak u Dubrovniku da priuštive stanove trebaju graditi i njima upravljati županije, gradovi i općine, a ne privatni investitori.

Zbog toga je, kaže, bio suzdržan u donošenju Europskog plana za priuštivo stanovanje.

"Tražili smo, a u izvješće nije ušlo, da stanovanje bude temeljno ljudsko pravo. Ključ rješavanja stambene krize je na lokalnoj razini. Potrebno je osnovati poseban fond iz kojeg bi države crpile novčana sredstva i usmjerile ih na jedinice lokalne samouprave. Prema sadašnjem Europskom planu, pa i onom što nudi država, ta sredstva im ne dolaze", rekao je Vešligaj, koji je na Europski plan priuštivog stanovanja podnio 200 amandmana.

Vešligaj kaže da je tražio i osnivanje Europskog registra nekretnina te upozorio da se u Hrvatskoj "sedam od deset nekretnina kupuje gotovinom, a ne znamo mu porijeklo".

"U Hrvatskoj čak 70 posto mladih ne može sebi priuštiti ni kupnju niti najam stana. Hrvatska kasni. Konačno je donesena stambena strategija i zakon o priuštivom stanovanju, ali to nije dovoljno. Izgradnja javnih stanova za najam treba biti poluga s kojom bi utjecali na cijene nekretnina", poručio je Vešligaj na konferenciji za novinare u Dubrovniku gdje je održao konferenciju za novinare pod nazivom "Mladi bez doma: tko je odgovoran za stambenu krizu?".

V.d. predsjednica dubrovačkog SDP-a Anita Bonačić Obradović ustvrdila je da je Dubrovnik žrtva vlastitog turističkog uspjeha, a kojeg, naglasila je, napokon treba usmjeriti u korist građana.

"Godinama tražimo da se ti veliki prihodi od turizma preusmjere u fond gradskih stanova za dugoročni priuštivi najam. Kombinacijom europskog i državnog novca s turističkim prihodom sigurno se dosad nešto moglo izgraditi, ili barem osnovati fond. Zbog turizma raste cijena nekretnina, a na ovakav način turizam bi gradio krov Dubrovčanima", rekla je Bonačić Obradović.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twitter







Trenutno na cestama