Ilustracija (Pexels)
Promatračka misija Media Freedom Rapid Response (MFRR) u srijedu je naglasila hitnu potrebu da Hrvatska osigura učinkovitu primjenu Europskog zakona o slobodi medija (EMFA) i u potpunosti provede EU Direktivu protiv SLAPP tužbi.
Misija MFRR-a koju predvode Europski centar za slobodu tiska i medija (ECPMF) i Europska federacija novinara (EFJ) od 19. do 21. svibnja razgovarala je s predstavnicima vlasti i medija o ključnim preporukama iz izvješća promatračke misije MFRR-a.
Predstavnik Europske federacije novinara Ricardo Guitérrez kazao je da je nakon razgovora s Ministarstvom kulture i medija uvjeren da ne postoji politička volja za brzu implementaciju Europskog zakona o slobodi medija, ali i za unapređivanje novinarskih sloboda i položaja novinara.
"Razočarani smo jer ne vidimo progres. Europski zakon o slobodi medija stupit će na snagu u kolovozu, a ni radna skupina još ne djeluje", kazao je Guitérrez. Ocijenio je i da, novinari u Hrvatskoj rade u teškim uvjetima, ali i da se općenito smanjuje sloboda medija u Hrvatskoj.
Naglasio je i da od posljednjeg izvješća MFRR o slobodi medija u Hrvatskoj lani u rujnu nije bilo napretka, a najavio je i ključne preporuke među kojima je naveo osiguranje neovisnosti i stabilnog financiranja HRT-a kao javnog medijskog servisa.
Podsjetio je i da su, između ostaloga, preporuke MFRR-a reforma medijskih zakona, dekriminalizacija klevete i uvrede, ukidanje kaznene zabrane otkrivanja pravosudnih informacija, osnaživanje medijskih regulatornih tijela uključujući i promjenu procesa imenovanja članova Vijeća za elektroničke medije te osnaživanje radne zaštite novinara i naročito – uvođenje mjera za suzbijanje SLAPP tužbi.
Protiv novinara i medija više od 700 postupaka
Emma Bergmans iz Free Press Unlimiteda (FPU) naglasila je da je problem sigurnosti novinara u Hrvatskoj zabrinjavajući, a naročito njihova izloženost sudskim tužbama. Istaknula je i da se protiv novinara i medija vodi više od 700 postupaka pa je po tome Hrvatska jedna od najgorih zemalja u Europi te je istaknula potrebu uvođenja mjera za suzbijanje SLAPP tužbi.
U raspravi su sudjelovali i Oliver Money-Kyrle iz International Press Instituta (IPI) koji je govorio i o pritiscima i teškoćama s kojima se suočavaju neki mediji – među kojima su Telegram.hr, N1 i Novosti te Dimitri Bettoni iz Osservatorio Balcani Caucaso Transeuropa (OBCT) koji je istaknuo problem implementacije Europskog zakona o slobodi medija (EMFA) u hrvatsko zakonodavstvo.
Raspravu u Novinarskom dobu moderirala je Ena Bavčić iz Europskog centra za slobodu tiska i medija (ECPMF).
Kako je najavljeno, misija MFRR će procijeniti stanje slobode medija u Hrvatskoj, razmotriti napredak u provedbi preporuke, evaluirati reakcije države na kršenja medijskih prava te provjeriti prijavljena kašnjenja u provedbi EMFA-e.
Izvješće o misiji s ažuriranim nalazima i preporukama bit će objavljeno nakon posjeta, a zatim će se podijeliti s institucijama EU-a i relevantnim međunarodnim tijelima. Cilj misije je potaknuti odgovornost, unaprijediti mehanizme zaštite novinara i podržati usklađivanje Hrvatske s europskim standardima slobode medija, zaključili su u MFRR.