Ministrica Hrstić najavila je da su turističke ambulante već počele s radom za Uskrs, a njihovo otvaranje intenzivirat će se ovisno o kadrovskim mogućnostima.
– Ove su ambulante prošle godine prvi put ugovorene s HZZO-om, čime je omogućen sustavan pristup liječenju turista. Svi domovi zdravlja i bolnice tijekom sezone dodatno se kadrovski pojačavaju – vlastitim snagama ili angažiranjem vanjskih suradnika, objasnila je.
U tijeku su i pripreme za premještaj brodice na Lastovo, za što je najavila da će svi sporazumi biti potpisani u roku od deset dana.
– Veseli me što se osluškuju potrebe pacijenata, a mobilni timovi dodatno će pridonijeti dostupnosti zdravstvene skrbi, zaključila je ministrica Hrstić, a prenio
HRT.
Mobilne ambulante i ljekarne stižu u ruralna područja
Ministrica je najavila i kako će mobilne ambulante uskoro postati novi oblik pružanja zdravstvene skrbi u Hrvatskoj – s ciljem da pacijentima budu dostupne što bliže mjestu njihova stanovanja.
– Mobilne ambulante su novost i možda zvuče neobično, ali u praksi su zapravo statične jedinice koje će biti raspoređene prema potrebama u manje naseljenim mjestima, izjavila je Hrstić.
Objasnila je da će svaka od 33 mobilne jedinice biti dodijeljena županijskim domovima zdravlja, a usmjeravat će se tamo gdje su pacijenti najudaljeniji od postojećih zdravstvenih ustanova.
– Želimo da ljudi imaju liječnika i osnovnu zdravstvenu skrb u svojoj blizini, osobito u ruralnim sredinama i na otocima. To nije luksuz, to je nužnost, dodala je.
U paketu s ambulantama dolaze i mobilne ljekarne, što je posebno razveselilo Hrvatsku ljekarničku komoru.
– Ako pacijenti, osobito stariji, žive daleko od najbliže ljekarne, postoji rizik da neće uzimati terapiju redovito. A redovitost je ključna za ishod liječenja, upozorila je Hrstić.
Ministrica je naglasila da je dostupnost ljekova temeljna zdravstvena potreba koja mora biti ravnomjerno omogućena svim građanima, bez obzira gdje žive.
Liste čekanja i onkološki pacijenti
Osvrnula se i na sve veći izazov osiguravanja dovoljnog broja zdravstvenog osoblja.
– Dosad smo rješavali primarno infrastrukturu, a sada je ključni zadatak organizacija sustava i kadrovsko jačanje, poručila je.
Na pitanje hoće li se zbog mobilnih i turističkih ambulanti dodatno opteretiti postojeći kadar, odgovorila je: "To je dokaz koliko je sustav dinamičan. Mobilne jedinice nisu dodatak, nego prilagodba starenju stanovništva i promjenama u zdravstvenim potrebama. Cilj nam je da svatko dobije skrb gdje i kad mu je potrebna".
Podsjetila je i na rast opterećenja zdravstvenog sustava – primjerice, broj magnetskih rezonanci u Hrvatskoj porastao je s 55.000 u 2019. na čak 160.000 u 2024.
Govoreći o vječnom problemu – listama čekanja – ministrica je istaknula da one još uvijek nisu u prihvatljivim okvirima, ali da se sustavno radi na poboljšanju.
– Ključno je koristiti sve dostupne uputnice, osobito C1 za sumnjive onkološke slučajeve. Ti pacijenti imaju prioritet u sustavu, ali čini mi se da se ta mogućnost premalo koristi, rekla je.
Istaknula je da nijedna infrastrukturna obnova – poput ugradnje novih uređaja – ne smije poremetiti pružanje osnovne zdravstvene skrbi.
– Kada su ugrađivani novi linearni akceleratori u zagrebačke bolnice, odmah smo aktivirali mrežu ustanova diljem Hrvatske kako bismo pacijente preusmjerili u druge centre, zaključila je Hrstić.
Hrstić: Dvojni rad liječnika bit će reguliran jasnim pravilima
U razgovoru za emisiju "A sada Vlada" najavila je donošenje pravilnika koji će jasno definirati uvjete dvojnog rada liječnika u javnom i privatnom sustavu. Cilj je, istaknula je, osigurati transparentnost i bolju dostupnost zdravstvene skrbi građanima.
– U Hrvatskoj postoji javno-privatni zdravstveni sustav i to više nije tajna. No, manje od 5 posto sredstava iz državnog proračuna ide u privatni sektor, što pokazuje da je fokus Vlade na javnom zdravstvu, poručila je Hrstić.
Dodala je kako će se pravilnikom regulirati rad liječnika koji istovremeno rade i u javnom i u privatnom sektoru, ali ne s ciljem kažnjavanja.
– Nemam ništa protiv dvojnog rada, ali želim da sve bude jasno i transparentno. Posebno ćemo poticati dodatni rad liječnika unutar dva javna sustava – na primjer, iz KBC-a Sestre milosrdnice u KB Dubrava ili neku opću bolnicu, rekla je.
Prema njezinim riječima, dodatni rad bit će adekvatno plaćen, a cilj je rasteretiti sustav i poboljšati dostupnost pregleda.
Rasterećenje kroz bolju organizaciju i ugovaranje
Ministrica je istaknula kako je osnovni izazov – organizacija. Vjeruje da će se dobrim upravljanjem smanjiti broj prekovremenih sati i poboljšati učinkovitost sustava.
– Kvalitetna organizacija rada ključ je svega. To se odnosi i na bolnice, i na liste čekanja, i na financijsko poslovanje, istaknula je.
Otvorena je i mogućnost da liječnici iz privatnog sektora povremeno rade u javnim ustanovama, ako za to postoji potreba. Samo treba postojati interes i ugovor, sve se može regulirati, poručila je Hrstić.
Revizija javne nabave: 'Ništa bitno nije iskočilo'
Na pitanje o rezultatima revizije javne nabave, koju je najavila po stupanju na dužnost, Hrstić je rekla da je analiza napravljena i da nije pokazala velike nepravilnosti.
– Ništa bitno nije iskočilo. Čekamo još prijedloge kako poboljšati transparentnost i implementaciju u budućnosti. Kada sve bude spremno, izvijestit ćemo javnost, rekla je.
O nezadovoljstvu liječnika: 'Nastojimo uvažiti zahtjeve'
Ministrica je komentirala i istraživanje Hrvatske liječničke komore, u kojem liječnici izražavaju nezadovoljstvo radnim uvjetima i manjkom vremena za pacijente.
– Upoznata sam s rezultatima. To su teme koje moramo čuti i na njima raditi. Ocjena oko trojke pokazuje da ima i pozitivnih i negativnih aspekata, ali slušamo teren i reagiramo, poručila je.
Na kraju je potvrdila da se aktivno radi na pregovorima s obiteljskim liječnicima oko novih ugovora s HZZO-om: "Njihovi zahtjevi su nam važni i želimo ih, koliko je moguće, uvažiti".
Cijeli prilog pogledajte na stranicama HRT-a.