(Snimio Davor Kovačević / Novosti)
Statistika, kažu, pokazuje mnogo, ali ne otkriva sve. Pogleda li tako onaj prosječni konzument svega političkog neki od izravnih prijenosa sjednice Hrvatskog sabora mogao bi steći dojam da je zastupnica u najmanju ruku koliko i zastupnika, ako ne i koja više. One su aktivnije, one se za riječ javljaju češće, njihove su rasprave srčanije, njihove poruke direktnije i jasnije. No, dojam je jedno, a statistika je drugo. Statistika prošlih parlamentarnih izbora, odnosno izvješće Državnog izbornog povjerenstva, kaže da je u Sabor izabrano 37 zastupnica, dok ostatak do 151 zastupnika čine muškarci.
Činjenica da tih 37 zastupnica čini 25 posto od ukupnog broja zastupnika nedvojbeno sugerira da je žena u našoj politici malo, barem u najvišem zakonodavnom tijelu, sve da je uslijed kojekakvih poslijeizbornih rošada danas u sabornici i koja zastupnica više. Da pak na svoje dođu i oni koji ne dvoje da se ipak kreće, tih 37 zastupnica je do sada najveći broj žena izabranih u Saboru ikada. Da, međutim, na svoje dođu i oni koji uporno ponavljaju da je ravnopravnost među spolovima u svijetu politike tek sanak pusti, treba reći i to da je tih 25 posto još uvijek debelo ispod zakonski propisane kvote od 40 posto podzastupljenog spola.
Dalo bi se vesti još, spomenuti recimo podatak da je najveća stranka u nas, ona koja je na vlasti, radije platila zakonski određene kazne nego da na izborne liste stavi žene. No, u konačnici i opet se sve svodi na brojke koje pokazuju da je žena u politici malo i na onaj dojam da i njih malo čini političku scenu nemjerljivo žustrijom i dinamičnijom. Zašto ih nema više? Je li to žene nerado idu put političkog angažmana, ili im to muškarci ne daju prići bliže, uvjereni da ženama tu i nije mjesto!?
- Dobro pitanje, pitanje koje se čini jednostavno makar nema tu jednostavnog odgovora. Mislim da će se žene koje žele biti u politici uspjeti probiti, ili biti »nenametljivo nametljive«, no činjenica jest da je jako teško. Nije lako trpjeti svakakve napade, nije lako kad vam se komentira imate li kilu viška ili kilu manjka, jeste li našminkani, imate li frizuru. Sve je to dodatni pritisak. Nije se lako sa svim tim nositi, ali ja sam za to da treba čovjek biti ambiciozan i ići za nekim višim ciljevima. Jer kad vidiš da nešto možeš promijeniti, onda se stvarno vrijedi boriti, smatra Anita Bonačić Obradović, predsjednica SDP-a Dubrovnik i zajednička kandidatkinja za gradonačelnicu Dubrovnika SDP-a i stranke Srđ je Grad na skorim lokalnim izborima.
Cijeli razgovor pogledajte na portalu Pogled.hr.