Traži se rješenje

Većina banaka u Hrvatskoj prodaje dugove građana agencijama za naplatu potraživanja. Jedna banka je svijetli primjer

U situacijama kada s klijentima nije moguće postići dogovor banke prodaju potraživanje agencijama koje su specijalizirane za naplatu potraživanja. Takva praksa uobičajena je u većini europskih država te se koristi u cilju očuvanja likvidnosti i smanjenja rizika u poslovanju banaka, obrazložili su iz Gospodarsko interesnog udruženja Hrvatske udruge banaka koje okuplja 19 vodećih hrvatskih banaka

| Autor: Paulo Gregorović
Ilustracija (foto Pexels)

Ilustracija (foto Pexels)


Ove su godine opozicijski predstavnici Peđa Grbin (SDP) i Sandra Benčić (Možemo!) ustali protiv Hrvatske narodne banke što nije zakonski regulirala agencije na naplatu potraživanja. Pogotovo su bili žestoki nakon najnovijeg curenja više od sto tisuća osobnih podataka iz agencije za naplatu potraživanja EOS Matrix, među kojima su i podaci maloljetnika. Ranije su Grbin i Benčić u saborsku proceduru uputili prijedlog zakona kojim bi se onemogućila prodaja potrošačkih kredita agencijama za naplatu potraživanja bez pristanka dužnika.

- Država je ostavila građane potpuno nezaštićenima prema utjerivačima dugova, nije stvorila bazični okvir za zaštitu podataka građana, a riječ je o imenima i prezimenima, OIB-ovima, adresama i brojevima telefona, izjavila je Benčić u Saboru. Njihovi prijedlozi su urodili plodom jer su prije nekoliko dana iz Ministarstva financija potvrdili da se aktivno radi na izradi prijedloga zakona kojim će se urediti kupoprodaja i servisiranje potraživanja klijenata banaka, koje se dalje prodaju agencijama za naplatu.

U izradu prijedloga zakona su, uz predstavnike Ministarstva i akademske zajednice, uključeni i predstavnici Fine, a trebali bi se uključiti i ljudi iz Ministarstva pravosuđa i HNB-a. Iz Hrvatske udruga banaka su nam odgovorili da oni i banke snažno podržavaju donošenje tog najavljenog zakonskog okvira.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter