(Hina/EPA)
Splitski skautski zbor javnosti predstavio je u četvrtak Vegetacijsku kartu Marjana s popisom od oko 800 biljnih vrsta, a ne njih 400 koliko ih se do sada spominjalo.
Prv?a je to sveobuhvatn?a? vegetacijsk?a? kart?a? brda Marjan s ukupno 12? terestričkih i jednom morskom vegetacijskom klasom.
Karta je izrađena na osnovu terenskih? istraživanja kroz sva godišnja doba i usporedbom satelitskih/ortofoto snimaka, a nomenklatura je? usklađena s novom europskom klasifikacijom vegetacije iz 2017. godine.
Karta je obojena u?, ?za ?tu priliku posebno pripremljenu?,? skalu hemerobije? što znači da je spektar boja usklađen s mjerilom intenziteta utjecaja čovjeka na pojedinim površinama.
Kao poseban element označene su i invazivne biljne vrste. U posebnoj legendi i na karti su predstavljene karakteristične biljne vrste?, njih 88?, na lokacijama gdje su najreprezentativnije. U konačni izgled karte uključene su i ključne točke kulturno-povijesne baštine, zajedno s odabirom toponima.
Proces izrade karte započeo je kroz aktivnost VEUlontiranje za bolje učenje, sufinanciranu od Europskih snaga solidarnosti, a završava se kao jedna od aktivnosti projekta Scoutcity – grad po mjeri djece-druge generacije, sufinanciranog od Ureda Vlade za udruge, te Europskog socijalnog fonda i pod nadzorom Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva.
"Na ovome smo radili tri godine. Ishodili smo sredstva, doveli strane volontere, angažirali prijatelje stručnjake zato što kao dio društva vidimo da se stalno događaju ne baš pozitivne priče oko Marjana. Shvatili smo da bi nešto bilo dobro napraviti, a izviđače karakterizira među ostalim to da doprinose zajednici što mogu više", objasnio je predsjednik Splitskog skautskog zbora nositelja projekata i producent karte Edi Perić
Dodao je da su od početka imali podršku gradske uprave, ali i ostalih gradskih tvrtki.
Projekt je ukupno vrijedan oko 200 tisuće eura, tiska se oko deset tisuća karata s važnim popisom biljaka, a postoji i u digitalnom obliku.
?U procesu su volonterski sudjelovali volonteri Europskih snaga solidarnosti, te učenici 5. gimnazije Vladimir Nazor, pod rukovođenjem svog profesora geografije, prof. Josipa Kosovića.
Stručni voditelj procesa izrade karte je krajobrazni arhitekt Igor Belamarić koji je izjavio da im je primarni cilj projekta bio snimiti vegetacijske strukture na Marjanu, ali i da su pronašli najstarije nalaze o Marjanu.
Mislilo se, nastavio je, kako je prva flora Marjana sačinjena početkom 19. stoljeću, no oni su ih sada pronašli sa kraja 17. stoljeća. Uz to su u literaturi pronašli više oko 800 vrsta.
"Marjan je puno bogatiji nego što se u službenim dokumentima vidjelo. Otkrili smo cijeli set vegetacijskih struktura. Kada smo krenuli s projektom govorilo se da je Marjan zbog potkornjaka mrtav, a mi smo na mjestima gdje je nestao bor pronašli nove strukture", rekao je Belamarić dodavši još da na Marjanu postoji preko 65 strogo zaštićenih biljnih vrsta.
Ti su projekti dio dugogodišnjeg programa Green Split Blue, koji Splitski skautski zbor i HGSS- stanica Split nastoje provoditi i ostvariti njegove ciljeve u podršci zelenoj tranziciji društva.