ZAGREB

Volonteri na 13 lokacija u Hrvatskoj posadili 100.000 novih sadnica stabala

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Više od 5000 volontera, nazvani "Šumoborci" su u posljednjih godinu i pol na 13 lokacija u Hrvatskoj posadili više od 100.000 novih sadnica, u sklopu projekta CO2MPENSATING BY PLANTING, prvog hrvatskog i regionalnog programa za nadoknadu emisija CO2 sadnjom stabala. 

Najavljuju nove akcije na jesen, a planiraju ih proširiti u gotovo sve dijelove Hrvatske, tamo gdje postoji potreba i mogućnost provedbe. 

Projekt se održava u organizaciji Saveza izviđača Hrvatske, Hrvatskih šuma i agencije HEARTH te uz podršku i pokroviteljstvo Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj, Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, Veleposlanstva SAD-a i Veleposlanstva Kanade, priopćio je Savez izviđača Hrvatske. 

"Šumoborci" su u posljednjih godinu i pol dana održali 56 akcija pošumljavanja, najviše su sadili hrast lužnjak, a pošumljavana su područja gdje su šumske sastojine dijelom ili u potpunosti uništene djelovanjem klimatskih promjena. 

Veleposlanik Kanade Alan Bowman i njegovi suradnici iz veleposlanstva, sudjelovali su na posljednjoj proljetnoj akciji sadnje održanoj ovoga ponedjeljka u Perjasici u općini Barilović. U toj, 56. akciji sudjelovali su i volonteri Saveza izviđača Hrvatske, šumari Hrvatskih šuma iz šumarije Duga Resa, učenici i nastavnici zagrebačke Drvodjeljske škole te zaposlenici tvrtke Pepco, koji je poslovni partner projekta. Zajedno su posadili čak 2000 novih sadnica hrasta lužnjaka i kitnjaka. 

"Sadnja stabala iznimno je bitna za prirodu i za borbu protiv klimatskih promjena i jako sam sretan što veleposlanstvo Kanade podržava ovaj projekt. Sretni smo što ćemo ovom sadnjom nadoknaditi dio naših emisija CO2 i pomoći u stvaranju nove šume. No, sama sadnja stabala nije dovoljna, trebamo smanjivati naše emisije CO2, a za onaj dio koji ne možemo dovoljno smanjiti, postoje načini poput ovog da se dio emisija nadoknadi", rekao je Bowman. 

Veliku pomoć u akciji pružaju Hrvatske šume

Poslovni direktor Saveza izviđača Hrvatske i glavni koordinator projekta Dan Špicer istaknuo je da su sa zadnjom akcijom prešli brojku od 5000 volontera, konkretno do sada ih je sudjelovalo 5010, a najvećim dijelom volontirali su izviđači te učenici i nastavnici osnovnih i srednjih škola.

Do sada im se pridružilo više od 30 škola, neke od njih su već sudjelovale po dva do tri puta, a svakodnevno im se javljaju nove škole i druge institucije i tvrtke koje se žele uključiti tako da planiraju širiti projekt u sve više krajeva Hrvatske.

Špicer je rekao i da im veliku pomoć u svakoj akciji pružaju partneri iz Hrvatskih šuma koji se u održavanju i uzgoju šuma suočavaju sa sve većim problemima koje uzrokuju klimatske promjene - od novih stranih nametnika i štetnika do sve češćih vjetroloma i vjetroizvala koje nastaju kao posljedica sve učestalijih vremenskih ekstrema.

Direktor agencije HEARTH Igor Mladinović rekao je da su oni prva i jedina hrvatska i regionalna agencija koja se isključivo bavi projektima društveno odgovornog poslovanja pa su stoga s partnerima pokrenuli i prvi hrvatski program za nadoknadu emisija CO2 sadnjom stabala.

Smatraju kako je važno da se i poslovni sektor uključuje u takve projekte jer, kažu, oni koji više doprinose stvaranju emisija CO2 trebaju više i vraćati prirodi. Do sada su ostvarili suradnju s već 20-ak poslovnih partnera. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter