(Hina/EPA)
Predstavljanjem dviju izložbi „Tragovima romske kulture - Zaslužni među nama” te „Ljubi Roma - poruke mržnje na hrvatskim ulicama” u utorak je u Čakovcu počelo obilježavanje Dana romske kulture.
Dani romske kulture održavaju se od 18. do 28. travnja u organizaciji Saveza Roma u Republici Hrvatskoj „KALI SARA”, Ureda saborskog zastupnika Veljka Kajtazija i Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu – Odsjeka u Čakovcu s ciljem podizanja svijesti o važnosti njegovanja kulturne raznolikosti i nematerijalne kulturne baštine Roma.
Saborski zastupnik Veljko Kajtazi istaknuo je kako im je želja bila poslati drugačiju poruku te većinskom stanovništvu županije prikazati drugu sliku o Romima.
„Vjerujem da ćemo s ovakvom izložbom smanjiti predrasude prema Romima u Međimurskoj županiji”, rekao je Kajtazi dodavši kako će u Međimurskoj županiji, kao i u ostalim županijama u Hrvatskoj, i dalje raditi na jačem isticanju kulturnog nasljeđa Roma.
Izrazio je zadovoljstvo što Romski edukacijsko-kulturni centar zajedno sa Savezom Roma u Republici Hrvatskoj „KALI SARA” organizira dolaske djece od 1. do 4. razreda u Savez s čime će, vjeruje, nastaviti i dalje te najavio program obilaska Romskog memorijalnog centra Uštica kraj Jasenovca za djecu 6., 7. i 8. razreda.
„Predrasude i diskriminaciju ne možemo ukinuti, ali sasvim sigurno možemo smanjiti”, zaključio je Kajtazi.
Čakovečka gradonačelnica Ljerka Cividini poručila je kako je Grad Čakovec otvoren za sve, pa tako i za svoje manjine naglasivši kako smatra da su Međimurci i Čakovčani jako dobro prihvatili Rome.
„Prihvaćamo i njihove drugačije kulturne običaje, a stvar je u tome da se oni moraju prilagoditi i našem načinu života i suživota u samom Gradu, ali i u Međimurskoj županiji”, rekla je Cividini dodala da ima još puno prostora za napredak, no i da je organizacija takvih izložbi i događanja jedan od koraka prema naprijed.
Izložba „Tragovima romske kulture – Zaslužni među nama” sadrži 71 portretnu fotografiju pojedinaca romskog podrijetla koji su svojim radom ostavili trag u zajednici, dok izložba „Ljubi Roma – poruke mržnje na hrvatskim ulicama” tematizira poruke mržnje, stigmatizacije i rasizma na javnim površinama s ciljem prikazivanja da se grafitima mogu poslati i poruke međusobnog poštovanja.