(Hina/EPA)
Andrija Štampar jedan od idejnih pokretača Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) koji je davno spoznao da je zdravlje globalni interes, a ne samo lokalni, istaknuto je na stručnom skupu u povodu 75. obljetnice WHO-a u organizaciji istoimene Škole narodnog zdravlja.
Štampar je i u svojoj mladosti isticao liječnike kao dionike medicinskih, društvenih i gospodarskih reformi na lokalnoj i međunarodnoj razini. Na humanističkoj razini je proširio zdravstveni fokus s pojedinca na opću i globalnu zajednicu, a jedan je i od stvaratelja prvog ustava WHO-a.
"Danas govorimo o tvorcu definicije zdravlja koju WHO koristi i danas", rekla je Mirjana Kujundžić Tiljak, ravnateljica Škole narodnog zdravlja "Andrija Štampar" u četvrtak.
Dekan medicinskog fakulteta u Zagrebu Slavko Orešković je napomeno da je Štampar začetnik javnog zdravstva kakvog danas poznajemo.
"Zalagao se i sudjelovao u stvaranju pristupačne i solidarne zdravstvene zaštite svim slojevima stanovništva, u svim dijelovima svijeta, bez ikakvih privilegija i razlika", kazao je.
Naglašavao je važnost zdravlja kao temeljnog ljudskog prava te se zalagao za ideju "zdravlja za sve".
"Andrija Štampar nam je ostavio veliku vrijednost u svojih deset postulata 1926. godine kojima je obilježio javno zdravstvo i koje slijedimo već godinama", rekla je državna tajnica Ministarstva zdravstva Marija Bubaš.
Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman se osvrnuo na posljedice koje je uzrokovala pandemija covida-19, te je upozorio kako nam je pandemija pokazala i na potrebu stvaranja snažnije globalne zdravstvene arhitekture.
"Zahvaljujući radu Andrije Štampara, Hrvatska već stotinu godina postavlja standarde i svjetske inicijative u području zdravstva", istaknuo je.
Kažu da je Štampar progurao ideju i proveo organizaciju socijalne medicine kroz svojih deset postulata. Naglašavao je načela socijalne pravde i ideje poput toga da je bitno da liječnik ide pacijentu, te da liječnici nikada ne smiju direktno ustupati u novčanu komunikaciju s pacijentom.
"Štampar je bio prepoznat na svjetskoj razini, a imao je znanstveni i administrativni autoritet pošto je bio na čelu svih važnih institucija koje su oblikovale tadašnji znanstveni, a i politički život", objasnio je savjetnik predsjednika Vlade za društvena pitanja Zvonko Kusić.
Skup o javnozdravstvenom djelovanju Andrije Štampara organiziran je u suradnji s Ministarstvom vanjskih i europskih poslova i Ministarstvom zdravstva.