U pulskoj Općoj bolnici najduže se čeka i na prvi gastroenterološki i pregled glaukoma, a riječ je o 253 odnosno 288 dana. Pulska bolnica prednjači i po čekanju na prvi kardiološki pregled, a na oftalmologiji, na koju se čeka 297 dana, upisan je 1.821 pacijent. Pregled za prednji i stražnji očni segment u pulskoj se bolnici čeka više od 300 dana
Broj pacijenata upisanih za preglede i pretrage uz broj prosječnih dana čekanja dosegnule su alarmantnu razinu (snimio Milivoj MIJOŠEK)
Hoće li zbog dugih listi čekanja pacijenti, koji si financijski ne mogu priuštiti privatnu uslugu, biti osuđeni na još lošiju zdravstvenu sliku? Uz još nekoliko pitanja, i ovo je upućeno na adresu Ministarstva zdravstva, no odgovor do zaključenja ovog teksta nismo dobili. Iako ovo pitanje itekako ima retoričku crtu, ono je tek jedno u nizu onih s kojima se trenutno bori zdravstveni sustav na nacionalnoj razini.
Uz najavu skorog štrajka liječnika te odljeva medicinskog kadra u neke druge smjerove, uključujući i one izvan državne granice, broj pacijenata upisanih za preglede i pretrage uz broj prosječnih dana čekanja dosegnule su alarmantnu razinu. Liste čekanja za pojedine preglede ili terapijske postupke u općim i županijskim bolnicama, ali i kliničkim bolničkim centrima, gotovo graniče s nevjerojatnim.
Ilustracija (snimio Milivoj MIJOŠEK)
Statistika lista u kliničkim bolničkim centrima naša četiri najveća grada - Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku, mogla bi se objasniti brojem stanovnika i ljudi koji im gravitiraju. Ipak, zanimljivo je statističko stanje koje ih međusobno povezuje, ali i znatno izdvaja od statistike na razini općih bolnica srednje velikih i većih gradova - Dubrovnika, Varaždina, Slavonskog Broda, Pule i Zadra, čiji se broj stanovnika kreće od 46 do 70 tisuća. U bolnicama većine navedenih gradova,liste čekanja za prve ili kontrolne preglede, ali i dijagnostiku i terapijske postupke u prosjeku se kreće oko 100 dana. Najduže liste čekanja, ali i najveći broj otvorenih narudžbi u prosjeku ima Opća bolnica Pula.
Kod reumatologa na Rebru za - 527 dana
Najviše upisanih pacijenata, i to za kontrolni urološki pregled u splitskom KBC-u iznosi čak 3.750. Slijedi kontrola na Dijabetologiji u KBC-u Zagreb s otvorenih 3.746 narudžbi te 3.659 narudžbi za prvi oftalmološki pregled u istoj ustanovi. Što se tiče najtraženijih prvih pregleda u zagrebačkom, riječkom, splitskom i osječkom KBC-u, oni su raspoređeni na Alergologiju, Endokrinologiju, Kardiologiju, Neurologiju, Oftalmologiju i Reumatologiju (internu).
Na Alergologiji broj narudžbi u Osijeku iznosi 286, a prosječan broj dana čekanja 177. U Rijeci je broj otvorenih narudžbi znatno niži i iznosi tek 48, ali za taj se prvi pregled čeka 143 dana. U Splitu je otvoren isti broj narudžbi kao u Rijeci (48), no tamo se na pregled stiže u manje od mjesec dana (25). Za prvi alergološki pregled na zagrebačkom KBC-u otvoreno je 322 narudžbe, no na njega se čeka čak 531 dan, što je ujedno i rekordan broj dana u svim kliničkim bolničkim centrima.
Ilustracija (snimio Milivoj MIJOŠEK)
Prvi pregled na Endokrinologiji u osječkom KBC-u čeka se tri mjeseca, a otvoreni broj narudžbi iznosi 263. Broj otvorenih narudžbi u riječkom KBC-u je 372, a četiri mjeseca potrebno je čekati da bi se došlo na prvi pregled na ovaj odjel. Velik je broj otvorenih narudžbi u Splitu, čak 644, na što se čeka dugih 310 dana. Otvorenih 600 narudžbi za prvi endokrinološki pregled u Zagrebu se zato rješava u 54 dana.
Na prvi kardiološki pregled u Osijeku je otvoreno 312 narudžbi na koje se u prosjeku čeka tek mjesec dana. Tri mjeseca se za isti pregled čeka u Rijeci gdje je naručeno gotovo 400 pacijenata. Na Kardiologiji KBC-a Split čeka se 209 dana, ali je otvorena čak 2.351 narudžba. Otvorenih narudžbi na zagrebačkom KBC-u je 460, a na prvi kardiološki pregled tamo se čeka 113 dana. Neurološki pregled, na koji se pacijent naručuje po prvi put, U Osijeku i Zagrebu se čeka nešto više od 60 dana, u Rijeci 30, a u Splitu 124. U splitskom KBC-u broj otvorenih narudžbi doseže čak 1.678, dok u preostala tri grada varira od 316 do 620.
Iako se ne čeka najduže, prvi oftalmološki pregled bilježi najveći ukupan broj otvorenih narudžbi koji iznosi 6761. Pojedinačno, u Rijeci ih je 973, u Splitu 1.049, na osječkom KBC-u 1.080, a na zagrebačkom čak 3.659. Na njih se u prosjeku, u sva četiri klinička bolnička centra, čeka od 126 do 248 dana.
Pregled na koji se čeka najduže je prvi reumatološki interni pregled za koji se na KBC-u Zagreb čeka nevjerojatnih 527 dana, iako je broj narudžbi tamo najmanji u odnosu na ostale kliničke bolničke centre te iznosi tek 139. U Rijeci se čeka 139 dana, a otvoreno je 338 narudžbi. Osječki KBC bilježi 357 narudžbi i 219 dana, a splitski 325 dana na koje čeka 786 pacijenata.
Color doppler vena najtraženija pretraga
Brojke dokazuju da niti kontrolni pregledi ne zaostaju puno za prvim pregledima. Na dermatološke kontrole u Osijeku je upisano 370 pacijenata, u Splitu 422, a u Rijeci 1.593. Broj narudžbi u Zagrebu iznosi 2.419, dok se na pregled stiže za 111 dana. Broj dana na koji se čeka u ostalim centrima kreće se od 25 do 79. Dijabetološki kontrolni pregled čeka se u prosjeku od 63 do 178 dana. Broj otvorenih narudžbi varira od 406 (Zagreb), pa sve do gotov tisuću (Split).
Jedan od najtraženijih kontrolnih pregleda je onaj na dječjoj Oftalmologiji. U Osijeku se na njega čeka 205 dana, no otvorenih je 2.026 narudžbi. U Splitu i Rijeci na ovaj se pregled čeka oko tri mjeseca. Broj riječkih pacijenata na čekanju je 216, a splitskih 614. Na KBC-u Zagreb 178 dana na pregled čeka čak 3.746 djece!
Ilustracija (snimio Milivoj MIJOŠEK)
Iako se na ovaj kontrolni pregled strpljenje mjeri od 95 do 184 dana, broj pacijenata koji na njega čekaju je zapanjujuć i iznosi 10.297! Riječ je o urološkoj kontroli za koju je u Osijeku upisano 1.476 pacijenata, u Rijeci 2.428, a u Zagrebu 2.643. Rekordan, ujedno i najveći otvoreni broj narudžbi svih kontrolnih pregleda bilježi se u KBC-u Split i to u brojci od 3.750.
Što se tiče dijagnostike, u sva četiri Klinička bolnička centra najtraženiji su, što je trend već godinama, ultrazvuk Color doppler arterija, vena i karotida za koji se čeka od 150 do 300 dana, dok broj narudžbi za UZV dojki varira od stotinjak, pa čak do 4.000 i to u splitskom KBC-u. Na holter EKG čeka se od 98 dana i to u Osijeku, gdje je otvoreno 395 narudžbi, pa do 137 dana u Zagrebu, gdje je broj narudžbi 652. Split i Rijeka bilježe 1.149 odnosno 1.179 narudžbi.
MR kralježnice sljedeća je dijagnostička pretraga na koju se čeka poprilično dugo premda se broj pacijenata za ovu pretragu uvelike razlikuje od jednog do drugog centra. Najkraće čekanje bilježi Osijek (142 dana), zatim Zagreb (191 dan), a slijede Split (388 dana) i naposljetku Rijeka u kojoj MR kralježnice 228 upisanih pacijenata čeka čak 458 dana. U Splitu je za ovu pretragu otvoreno 458 narudžbi, u glavnom gradu tek osam, a u Osijeku čak 3.041 narudžba.
Govoreći na razini općih bolnica u pet srednje velikih i većih gradova, po pitanju listi čekanja najbolje stoje opće bolnice u Zadru i Slavonskom Brodu, barem što se broja dana tiče. Na neslavnoj listi čekanja prvih i kontrolnih pregleda, ali i dijagnostičkih i terapijskih postupaka, prednjači Opća bolnica Pula.
Već na početku popisa prvih pregleda, statistika je neumoljiva. Za prvi dermatološki pregled u Dubrovniku se stiže za već 18 dana, u Slavonskom Brodu za 36, Varaždinu 47 te Zadru za 57 dana. U Puli je, međutim, potrebno čekati čak 477 dana, za što je otvoreno čak 1.128 narudžbi. I s kontrolom na istom odjelu je jednak problem. Dok se u ostalim gradovima na njega čeka maksimalno dva mjeseca, kontrolni dermatološki pregled u OB Pula obavlja se tek nakon 458 dana po upisu. Prvi dječji oftalmološki pregled u Puli se čeka devet mjeseci dok se za isti pregled, primjerice u Varaždinu, stiže za četiri mjeseca.
Prvi pregled na Endokrinologiji najkraće se čeka u Zadru (86 dana), a najduže u Dubrovniku (228). U Varaždinu je potrebno čekati 159 dana, u Slavonskom Brodu 175, a u Puli 194.
Na Odjelu fizikalne medicine i rehabilitacije prvi pregled u Slavonskom Brodu čeka se manje od mjesec dana, u zadarskoj bolnici 35, u Varaždinu 64 te Dubrovniku dva i pol mjeseca. U OB Pula riječ je o čak 214 dana čekanja, a broj otvorenih narudžbi također je najveći u ovoj ustanovi i iznosi 1.568.
U pulskoj Općoj bolnici najduže se čeka i na prvi gastroenterološki i pregled glaukoma, a riječ je o 253, odnosno 288 dana. Pulska bolnica prednjači i po čekanju na prvi kardiološki pregled, a na oftalmologiji, na koju se čeka 297 dana, upisan je 1.821 pacijent. Pregled za prednji i stražnji očni segment u pulskoj se bolnici čeka više od 300 dana. No, brojka koja graniči s nevjerojatnošću nalazi se na listi čekanja za prvi pregled na Venerologiji, a riječ je o čak 547 dana. Nevjerojatnost ove statistike pojačana je činjenicom da se u preostale četiri navedene bolnice ovaj pregled čeka od 20 do maksimalnih 57 dana!
Kod kontrolnih pregleda u dubrovačkoj, pulskoj, brodskoj, varaždinskoj i zadarskoj bolnici razlike u broju dana čekanja na preglede nešto su manje izražene. Rekord u OB Pula nalazi se na već spomenutom dermatološkom kontrolnom pregledu, ali i na kontrole na Dijabetologiji, Dječjoj oftalmologiji, Endokrinologiji, Kardiologiji , kao i pregled glaukoma, čeka se redom iznad 200 dana.
Broj otvorenih narudžbi je od 681, pa do vrtoglavih 1.898. Kontrolni pregled na Oftalmologiji odrasla će osoba čekati 261 dan. Kontrola prednjeg i stražnjeg očnog segmenta je nešto iznad 300 dana, a venerološki kontrolni pregled čeka se 483 dana. Od terapijskih postupaka izdvaja se laserska koagulacija retine jednog oka na koju se čeka 233 dana.
Što se tiče dijagnostike, 459 dana potrebno je rezervirati da biopsiju kože na koju trenutno čeka tisuću pacijenata. Gotovo 500 dana čeka se dermatoskopija na kojoj su otvorene 162 narudžbe. Dvjestotinjak dana čeka se ergometrija i holter EKG, a broj otvorenih narudžbi za obje dijagnostičke pretrage prelazi 500. Na CT lakta čeka se 185 dana, a otvorena je tek jedna narudžba. Mamografski pregled čeka se tri mjeseca, a na RTG ključne kosti, koljena, kuka, lakta, kralježnice, stopala i šake čeka se do tri mjeseca.