(Hina/EPA)
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević čestitao je u srijedu Međunarodni dan žena, poručivši kako je u Hrvatskoj i Zagrebu jedan od gorućih problema rodno utemeljeno nasilje, jer se bilježe trendovi brutalizacije obiteljskog nasilja, porasta nasilja u obitelji i femicida.
Grad Zagreb u sklopu Strategije zaštite od nasilja u obitelji provodi niz mjera za borbu protiv nasilja nad ženama i u obitelji, u sklopu kojih djeluju skloništa za žrtve nasilja u obitelji, kazao je Tomašević.
Pomoć za osamostaljenje žena nakon izlaska iz skloništa
Zagreb ima vlastitu gradsku ustanovu, Dom za djecu i odrasle žrtve obiteljskog nasilja „Duga - Zagreb“, te financira rad još dva skloništa - Autonomne ženske kuće Zagreb i Udruge Ženska pomoć sada.
U novoj strategiji uvednene su dvije nove mjere usmjerene na ekonomsko osamostaljenje žena nakon izlaska iz skloništa - stanovi koje će Grad prepustiti na upravljanje skloništima, te usavršavanje i stjecanje kvalifikacija.
Tomašević ističe i proširenje kapaciteta gradskih vrtića - pripremljen je 21 projekt gradnje i rekonstrukcije vrtića, za njih 16 osigurano je EU-ovo sufinanciranje. Tri vrtića se grade, tri su pri završetku javne nabave, a još pet projekata je pri kraju s projektiranjem i izradom građevinske dozvole.
Predsjednik zagrebačke Gradske skupštine Joško Klisović u čestitci je poručio da se jednakost ne može postići bez muškaraca, koji trebaju preuzeti inicijativu u njezinu ostvarivanju.
Žene su i dalje manje plaćene od muškaraca za jednaki rad (u EU-u u prosjeku 14 posto manje, a trećina žena u EU-u uopće nema plaćeni posao) te su još uvijek u velikoj mjeri ekonomski ovisne o muškarcima.
"Zaželjeti sretan Međunarodni dan žena znači odbaciti poslovnog partnera za kojeg se zna da je nasilnik nad ženama ili poslodavca koji ženama ne daje istu plaću za isti rad kao i muškarcima", poručuje predsjednik Gradske skupštine.
Socijaldemokratski forum žena SDP-a ističe da deklarativno obilježavanje važnog dana za ženska prava nije dovoljno te zahtijevaju ravnopravnost žena i muškaraca u odlučivanju na svim razinama društva.
"I dalje smo patrijarhalno društvo u kojem žena nije jednaka muškarcu. Ravnopravnost spolova ne temelji se na negiranju, već na prihvaćanju i jednakom vrednovanju različitosti između muškaraca i žena", poručuje Forum žena SDP-a.
Zahtijevaju nultu toleranciju prema nasilju nad ženama, jednaku ekonomsku neovisnost i jednaku plaću za rad jednake vrijednosti, vrednovanje neplaćenog kućanskog rada (83 posto rutinskih kućanskih poslova obavljaju žene), te rješavanje problema siromaštva samohranih majki, samaca i starijih žena, kao i mogućnost odlučivanja o vlastitom tijelu.
Konvencija o nasilju i uznemiravanju u svijetu rada
Savez samostalnih sindikata Hrvatske pozvao je Vladu da žurno pokrene postupak ratifikacije Konvencije br. 190 Međunarodne organizacije rada o nasilju i uznemiravanju u svijetu rada i tako pridonese zaustavljanju nasilja nad ženama - kod kuće, na radnome mjestu, online, gdje god da se događa.
Sindikati i poslodavci moraju igrati važnu ulogu u sprečavanju nasilja nad ženama na radnome mjestu, utvrđivanjem odgovarajućih procedura za izvješćivanje i praćenje, pružanjem potpore žrtvama i postupanjem prema počiniteljima.
Udruga U ime obitelji upozorava na diskriminaciju žena koje odabiru biti majke na radnom mjestu te stigmatizaciju i političke kampanje protiv žena koje odabiru “ostati kod kuće” i u potpunosti se posvetiti odgoju svoje djece.
Žene koje odabiru biti majke često ostaju bez posla zbog trudnoće ili se vraćaju s porodiljnog dopusta na manje odgovorna i lošije plaćena radna mjesta. Također se iz pozicije političke moći stigmatiziraju korisnice mjere roditelj odgojitelj, omalovažavajući slobodan izbor dijela žena da se „puno radno vrijeme“ posvete odgoju svoje djece.