(Hina/EPA)
Građanska inicijativa za očuvanje pitkih voda Republike Hrvatske traži istragu o početku izgradnje Centra za gospodarenje otpadom Lećevice u Dalmatinskoj zagori, a u petak ju je u tome u Šibeniku podupro bivši ministar zaštite okoliša i član Domovinskog pokreta Slaven Dobrović.
S konferencije u organizaciji Domovinskog pokreta Šibensko-kninske županije, potpredsjednici te inicijative Anđelko Parčina i Dinko Grgurević poručili su da treba istražiti zašto nije napravljeno zajedničko istraživanje voda Šibensko-kninske i Splitsko-dalmatinske županije.
Kako je rekao Slaven Dobrović, Centar za gospodarenje otpadom Lećevica jedan je od nekoliko takvih centara zamišljenih 2007. koji su trebali riješiti problem otpada. "Zamišljeni su tako da se prikuplja miješani otpad, da se odvozi na najmodernije tehnologije, tamo se obrađuje i tako riješi problem otpada", rekao je i dodao da taj koncept mnogi kritiziraju jer ne može ispuniti ciljeve gospodarenja otpadom.
"I državna revizija je prije dva-tri mjeseca sustav ocijenila djelomično učinkovitim, što je ocjena dovoljan jer može reći da nešto državno nije učinkovito“, rekao je. Kao primjer neučinkovitosti gospodarenja otpadom s negativnim utjecajem na ljude naveo je centre za gospodarenje otpadom Marišćinu i Kaštijun.
„Dva centra pokazala su iznimno loše rezultate, a ljudi prodaju svoje kuće i bježe jer ljeti ne mogu živjeti od smrada. I sad ponovno gradimo centar koji ne može zadovoljiti postavljene ciljeve, uvjete, koji je jako skup i sasvim sigurno predstavlja ugrozu za okoliš“, ocijenio je Dobrović.
Parčina: Dogodi li se bilo kakva greška na Lećevici, za nas tu više nema života
Anđelko Parčina iz GI ustvrdio je kako je očito da se za takve i slične projekte biraju lokacije gdje se žele uništiti izvori pitke vode u Hrvatskoj. Podsjetio je da borba za Lećevicu traje od 2000. godine, da će se Centar izgraditi na 400 metara nadmorske visine, nedaleko od Mosora i u blizini Jadra, Krke, Čikole i Torka, rijeka koje prolaze Šibensko-kninskom i Splitsko-dalmatinskom županijom, čije stanovništvo opskrbljuju sad još pitkom i čistom vodom.
„Rijeka Jadro opskrbljuje pola milijuna ljudi, u sezoni i milijun ljudi. Dogodi li se bilo kakva greška na Lećevici, za nas tu više nema života. Najsuvremenija tehnologija nam ne znači ništa. Pogledajte samo što se dogodilo Turskoj nakon potresa. Još imamo vremena spriječiti katastrofu jer nismo ni svjesni kakvo se zlo može dogoditi“, istaknuo je Parčina.
Potpredsjednik GI Dinko Grgurević smatra da je projekt Lećevica najkriminalniji projekt u novijoj hrvatskoj povijesti te da se nastavak izgradnje mora spriječiti jer se u svemu temelji na krivotvorenoj dokumentaciji.
„Prema zakonu vezanom za vode, trebalo je napraviti zajedničko vodoistraživanje za dvije županije i prema tim rezultatima utvrditi zone sanitarne zaštite i namjenu pojedinih zona, a to nije učinjeno", rekao je Grgurević.
Napravljeno je istraživanje prema kojem na lokaciji izgradnje nije bilo nikakvih recipijenata, nikakve krške pojave poput škrapa, da bi Inicijativa dokazala da postoje na desetke jama. Seizmička studija je pokazala da se lokacija izgradnje Centra nalazi na točki gdje se sastaju tri točke rasjeda. Ti su rasjedi duboki 400 metara, široki 200 do 500 metara s mogućnošću potresa od 8,7 stupnjeva po Richteru“, istaknuo je Grgurević
Po njemu, treba pokrenuti istragu vezanu za dokumentaciju na kojoj se temelji projekt izgradnje Centra vrijednog više od 150 milijuna kuna.