Slavko Sakoman (snimio Dejan Štifanić)
Nakon što je psihijatar Slavko Sakoman, gostujući u emisiji N1, ispričao detalje jedne policijske intervencije u novogodišnjoj noći, navodeći kako su dvojica policajaca izvadila kokain i konzumirala ga, oglasila se policija. I ranije su objavili kako provode sve radnje kako bi utvrdili je li riječ o istinitoj priči, a sada su se oglasili priopćenjem navodeći kako se radilo o izmišljotini, piše Večernji list
Priopćenje policije prenosimo u cijelosti:
''Vezano uz navode o policijskim službenicima koje je proteklih dana u javnosti iznio dr. Sakoman, počevši od gostovanja u jednoj televizijskoj emisiji, želimo izvijestiti sljedeće:
Nakon što je dr. Sakoman, gostujući 24. siječnja ove godine, u jednoj televizijskoj emisiji iznio navode da raspolaže saznanjima da su u Zagrebu policijski službenici prilikom dolaska na jednu intervenciju donijeli i konzumirali kokain pred tamo zatečenim osobama, policija je odmah poduzela sve mjere i radnje iz svoje nadležnosti.
Tako su policijski službenici obavili niz razgovora, počevši od dr. Sakomana do osoba koje su mu prenijele spomenute navode o policajcima koji su navodno konzumirali kokain, pa i svjedocima koji su mogli potvrditi ili opovrgnuti činjenice iz njihova iskazivanja.
Nakon svega poduzetog, nakon obavljenih razgovora te brojnih drugih činjeničnih provjera, utvrđeno je da se događaj u kojem troje policijskih službenika u novogodišnjoj noći dolazi na intervenciju i konzumira kokain pred tamo zatečenim osobama nije ni dogodio, odnosno priča je izmišljena.
To je izričito izjavila osoba koja je kreirala takvu priču, navodeći da je događaj s policajcima izmislila kako bi skrenula pažnju sa svoje odgovornosti, a također je utvrđeno da osoba novogodišnju noć provela na posve drugoj adresi u društvu posve drugih osoba, a što su u svojim iskazima te osobe (svjedoci) i potvrdile.
Činjenica da je ova izmišljena priča, prema iskazu kreatora, dodatno „začinjena“ obiteljskim odnosom dužnosnika i njegova člana obitelji, inače pripadnika hrvatske policije, samo je pridonijela malicioznosti i neodgovornosti onih koji su neprovjerenu priču iznosili kao neupitnu.
Provodeći izvide u konkretnom slučaju, zbog neovisnosti i nepristranosti istraživanja policija je postupala sukladno članku 11.e Zakona o policijskim poslovima i ovlastima (Narodne novine broj 76/09, 92/14, 70/19.), odnosno uključivanjem nadležnog državnog odvjetništva osigurala je institucionalnu neovisnost prilikom istraživanja.
Osim opravdanog interesa javnosti, činjenično potvrđivanje ili opovrgavanje ovakvih navoda bilo je u najboljem interesu svih policijskih službenika i službenica koji svoju službu svakodnevno obavljaju časno i profesionalno na dobrobit svih građana Republike Hrvatske.
Ovakvim neprofesionalnim istupima pojedinaca, ali i omogućavanjem iznošenja ovakvih navoda u javnost, a bez da je policija prethodno dobila šansu reagirati i istražiti slučaj sukladno pravilima struke, nanesena je nepopravljiva i nepovratna šteta ugledu policijske službe, a u konačnici ugledu i časti svakog hrvatskog policijskog službenika i službenice.
Ne očekujemo ispriku jer ona ne može izbrisati štetu koja je nanijeta policiji, ali želimo vjerovati da će ovo iskustvo podsjetiti sve osobe koje imaju priliku djelovati u javnom prostoru i utjecati na javno mišljenje koliko je važno pridržavati se etičkih i profesionalnih standarda u svakoj profesiji.
Policija će o svemu utvrđenom izvijestiti nadležno državno odvjetništvo i sve druge nadležne institucije te poduzeti daljnje mjere i radnje u koordinaciji s nadležnim državnim odvjetništvom'', objavili su.