(Hina/EPA)
Gradonačelnik Trogira Ante Bilić (SDP) ocijenio je u utorak kako se situacija u splitskom Vodovodu i kanalizaciji svela na politikantstvo pa je bojkotirao jučerašnju sjednicu Skupštine te tvrtke, a upozorio je da je potrebno što prije sjesti za stol i naći rješenje za situaciju u ViK-u.
Nakon jučerašnje skupštine ViK-a splitski zamjenik gradonačelnika Bojan Ivošević izjavio je da je v.d. ravnatelja Tomislav Šuta smijenjen, što Šuta opovrgava.
Grad Trogir jedan je od 13 članova Skupštine tvrtke Vodovoda i kanalizacije (ViK), čiji je većinski vlasnik Grad Split s 56,83 posto udjela.
Grad Trogir, koji ima 6,32 posto vlasničkog udjela u toj tvrtki, nije htio sudjelovati na jučerašnjoj Skupštini u znak prosvjeda jer se "situacija u ViK-u svela na politikantstvo, na borbu za fotelje", rekao je Bilić za Hinu, ističući kako smatraju neprihvatljivim da se to događa u tako važnoj komunalnoj tvrtki o čijim uslugama ovise stotine tisuća ljudi i koja provodi stotine milijuna eura važne projekte.
Komentirajući proturječne izjave dogradonačelnika Splita Bojana Vidoševića, koji je rekao da je v.d. ravnatelja ViK-a Tomislav Šuta smijenjen, što Šuta opovrgava, Bilić je rekao kako su obje strane pokazale neozbiljnost te Grad Trogir u tome ne želi sudjelovati.
Po njegovim riječima, potrebno je što prije sjesti za stol i pronaći rješenje za situaciju u ViK-u.
"Ne smije se zbog osobnih interesa dogoditi kolaps tvrtke pa da deblji kraj izvuku građani bilo kroz poskupljenje vode ili obustavu važnih projekata. Apeliramo zato na razum i stavljanje javnog interesa ispred svega", poručio je Bilić.
Sudionici jučerašnje Skupštine rekli su kako će o novonastaloj situaciji u ViK-u odlučiti Trgovački sud u Splitu, iz kojega su izvijestili da danas do podneva nisu dobili nikakvu tužbu koja bi se odnosila na Skupštinu Vodovoda i kanalizacije d.o.o.
Sporenja u vezi s jučerašnjom sjednicom Skupštine ViK-a nastala su zbog različitih tumačenja uloge "dvostruke većine" pri donošenju odluka 13 članova.
Ivošević smatra kako za smjenu v.d. ravnatelja te tvrtke nije potrebna "dvostruka većina". Šuta, pak, tvrdi suprotno te ističe kako je za smjenu potrebna "dvostruka većina", to jest glas Grada Splita kao većinskog vlasnika tvrtke uz potporu još šest članova Skupštine. To se, kaže Šuta, nije dogodilo, jer je od 11 nazočnih članova Skupštine samo Grad Split bio za njegovu smjenu.
Osim Grada Splita, koji je većinski vlasnik (56,83 posto), vlasnici te tvrtke su još gradovi i općine Kaštela, Solin, Trogir, Lećevica, Klis, Dugopolje, Marina, Muć, Podstrana, Seget, Šolta i Prgomet.