(Hina/EPA)
Kroz regionalni projekt CO2MPENSATING BY PLANTING, zelenu misiju kompenzacije CO2 emisije, u godinu dana u Hrvatskoj je posađeno više od 75 tisuća sadnica i održane su edukacije u školama (Šumoborci), priopćili su u četvrtak organizatori projekta.
Također sadnjom stabala građani su mogli kompenzirati svoje 'ugljične otiske'.
Riječ je o prvom hrvatskom i regionalnom projektu za nadoknadu proizvedenih emisija CO2 sadnjom stabala, a organizirali su ga Savez izviđača Hrvatske, Hrvatske šume i agencija HEARTH.
Edukativni program Šumoborci održavan je u osnovnim i srednjim školama, na temu učinaka klimatskih promjena, važnosti šuma i zaštite prirode.
Učenici se nakon održanih edukacija u školama uključuju u akcije sadnje.
Čak 3 750 volontera Šumoboraca sudjeluju i u akcijama pošumljavanja kojima pomažu u obnovi šuma diljem Hrvatske.
"Do sada smo, uz veliku pomoć Hrvatskih šuma i naših izviđača, organizirali čak 42 akcije pošumljavanja na 10 lokacija u ukupno 7 gradova i općina", kazao je glavni koordinator projekta CO2MPENSATING BY PLANTING Dan Špicer, iz Saveza izviđača Hrvatske.
Ističe da se u godinu dana u sklopu projekta posadilo više od 75 000 novih stabala, a projektu su se s vremenom pridružile brojne kompanije i škole.
Akcijom pošumljavanja se, osim što se posadi veliki broj sadnica, može puno toga naučiti o održavanju, zaštiti i obnovi šuma, dodao je.
"Boravak na svježem zraku i osjećaj da vlastitim rukama možeš učiniti nešto dobro za prirodu i okoliš očito su inspiracija sve većem broju ljudi, pogotovo mladih, što je sjajno", kazao je Špicer.
Projektom se također u srednjim školama, zajedno sa stručnjacima iz udruge Tatavaka, organiziraju radionice Klimatski kolaž.
Kroz te radionice učenici uče o učincima klimatskih promjena, ali promišljaju i o tome što sami mogu napraviti kako bi smanjili negativno djelovanje po klimu i okoliš.
Kroz program uključile su se 24 škole te je sudjelovalo 1725 učenika osnovnih i srednjih škola.
"Cilj edukacija je pobuditi kod učenika zanimanje za problematiku zaštite šumama i bolestima koje se u njima javljaju, ali i za konkretnu funkciju šuma te sve dobro što nam od šume dolazi", kazao je predsjednik Uprave tvrtke Hrvatske šume d.o.o. Nediljko Dujić.
Akcijama pošumljavanja na području mjesta Draganić, općini Barilović, Marči, Kloštar Ivaniću, Ivanić Gradu i otoku Čiovu vratilo se autohtone vrste drveća.
Uz to, projekt CO2MPENSATING BY PLANTING započeo je i sadnju kojom građani mogu kompenzirati svoj ugljični otisak.