RIJEKA

Rijeka: Prihvaćen gradski proračun za 2022. godinu

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Proračun Grada Rijeke za 2022. od 1,229 milijardu kuna prihvaćen je u utorak na sjednici Gradskog vijeća s 18 glasova za i 14 protiv.

Za prijedlog proračuna glasovali su vijećnici SDP-a, HSU-a, IDS-a i SDSS-a iz vladajuće koalicije, PGS-a, platforme Možemo! te koalicije Akcije mladih i Unije Kvarnera. Protiv su bili vijećnici HDZ-a, nezavisne liste Davora Štimca i Mosta. 

Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović rekao je da je jedno od obilježja gradskog proračuna za 2022. porezno rasterećenje građana smanjenjem gradskog prireza s 15 na 14 posto, što je četiri milijuna kuna manje proračunskog prihoda.

U proračunu je zadržan najveći dio složenoga socijalnog programa, a nastavljaju se ulaganja gradske uprave, ponajprije u kompleks Art-kvarta Benčić, rekao je.

Nastavlja se i s poticanom stanogradnjom, pa se sljedeće godine očekuje završetak gradnje 90 POS-ovih stanova na Martinkovcu i početak gradnje još 30 do 40 stanova na Krnjevu.

Nastavlja se uređivati i poduzetnička zone Bodulovo i budući poduzetnički inkubator Energana, a predloženo je i povećanje iznosa za subvencije poduzetnicima, rekao je Filipović.
 
Josip Ostrogović rekao je u ime HDZ-ovih vijećnika da su bili protiv proračuna jer gotovo uopće nema stavke vezane uz ulaganja koja bi građanima poboljšala život.

Ocijenio je da su iznosi za plaće zaposlenih te izdvajanja za kulturu preveliki u odnosu prema drugim potrebama. Možemo očekivati pad kvalitete komunalnih usluga, rekao je.

Petra Karanikić (SDP) ocijenila je da prijedlog proračuna odražava neke nove orijentacije razvoja grada te da je usmjeren prema poboljšanju života građana i gospodarskom razvoju.

Proračun je socijalan jer porezno rasterećuje građane, razvojan jer obuhvaća brojne investicije, a uz to je i inovativan, rekla je Karanikić.

Davor Štimac istaknuo je u ime svoje nezavisne liste da prijedlog proračuna nije prihvatljiv jer nije usmjeren prema jačanju gospodarstva i infrastrukture za poduzetništvo. "Nije se obratila pažnja ni na projekte poboljšanja energetske učinkovitosti i održivog razvoja", ocijenio je Štimac.

Tea Mičić Badurina (PGS) smatra pak da u prijedlogu proračuna ima dovoljno ulaganja u poduzetništvo te da je on realan u sadašnjim okolnostima.

Vijećnica Mosta Petra Mandić ocijenila je da su se mogla povećati izdvajanja za socijalne programe i demografsku obnovu grada.

Prihvaćeni svi amandmani PGS-a, djelomično HDZ-a te AM i UK 

Gradonačelnik Marko Filipović prihvatio je sve predložene amandmane PGS-a i amandman Možemo! te djelomično predložene amandmane HDZ-a te koalicije Akcije mladih (AM)  i Unije Kvarnera (UK). 

Prihvaćeni amandmani PGS-a odnose se na 140 tisuća kuna za zapošljavanje edukacijskog rehabilitatora u Centru za autizam, povećanje subvencija poduzetnicima od 250 tisuća kuna i 100 tisuća kuna za jednokratne potpore samozaposlenim roditeljima.

Prihvatio je prijedlog Akcije mladih i Unije Kvarnera za dodatnim ulaganjem od 700 tisuća kuna u gradnju obalne šetnice na Costabelli i Preluku. Prihvatio je i izdvajanje od 800 tisuća kuna za pokretanje "One stop shopa", projekta koji bi služio poduzetnicima početnicima, nezaposlenim osobama te investitorima. Za "One stop shop" koalicija Akcije mladih i Unije Kvarnera tražila je milijun kuna.

Prihvaćeni amandman Nebojše Zeliča iz Možemo! odnosi se na 125 tisuća kuna za detaljnu analizu socijalnih programa Grada kako bi se utvrdilo koliko su u skladu sa suvremenim potrebama.

Gradonačelnik je djelomično prihvatio i HDZ-ove amandmane od 100 tisuća kuna za uskrsnice umirovljenicima s najnižim primanjima, jer je traženo 250 tisuća kuna, te 100 tisuća kuna umjesto predloženih 200 tisuća za povećanje financiranja uređenja skloništa za žene žrtve obiteljskog nasilja.

Još nekoliko amandmana HDZ-a, vrijednih više milijuna kuna, te nekoliko amandmana Akcije mladih i Unije Kvarnera s manjim iznosima gradonačelnik nije prihvatio.

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter