(D. ŠTIFANIĆ)
U ovom trenutku ministarstva gospodarstva i financija intenzivno su uključena u taj dijalog i vidjet ćemo hoće li biti moguće dati određena sredstva putem HBOR-a kako bi se omogućio dovršetak određenih narudžbi, ali i daljnje funkcioniranje Uljanika kao brodogradilišta i svih kompanija u njegovom sastavu, izjavio je premijer Andrej Plenković
Kriza u Uljanik grupi i (ne)isplata plaća za 4.500 radnika bilo je najvažnije pitanje upućeno u nedjelju premijeru Andreju Plenkoviću koji je boravio u Barbanu, gdje je održana tradicionalna Trka na prstenac. Premijer je izjavio je da Vlada kontinuirano vodi dijalog s Upravom.
- Uljanik je privatna kompanija, mi smo uključeni u sve ono što se odnosi na plan restrukturiranja i komunikaciju s Europskom komisijom. Vlada je u siječnju izdala 96 milijuna eura jamstva i ta su sredstva omogućila funkcioniranje Uljanika praktički od Nove godine do danas. Ključno je da se iznađe kvalitetan dogovor sa strateškim partnerom. U ovom trenutku ministarstva gospodarstva i financija intenzivno su uključena u taj dijalog i vidjet ćemo hoće li biti moguće dati određena sredstva putem HBOR-a kako bi se omogućio dovršetak određenih narudžbi, ali i daljnje funkcioniranje Uljanika kao brodogradilišta i svih kompanija u njegovom sastavu, rekao je Plenković.
HBOR će ipak dati kredit?
Na našu opasku da je HBOR odbio dati kredit, Plenković je odgovorio: "Kredit nije odbijen, nego su službe HBOR-a, s obzirom na način kako je zahtjev bio sročen, rekle da on nije u skladu s programima i mogućnostima kreditiranja HBOR-a. Kad se zahtjev postavlja, treba se uskladiti s propisima banke koja izdaje kredit". Na pitanje je li stečaj jedna od opcija, Plenković je rekao da je u ovom trenutku odgovornost na Upravi, te da ima još vremena.
- Mislim da još nismo u toj fazi, rekao je premijer, a na naše konkretno pitanje hoće li se kreditnim sredstvima HBOR-a namiriti plaće, odgovorio je:"To ćemo vidjeti".
Komentirajući optužbe predsjednika SDP-a Davora Bernardića da je, kad je riječ o Uljaniku, Vlada dvije godine spavala, rekao je da je "jako zadivljen tim informacijama" te pozvao šefa SDP-a da "pogleda sjednice Vlade, posebno odluke od 21. siječnja".
Kad je o Prstencu riječ, kazao je da je trka još jedan veliki doprinos hrvatskoj kulturnoj baštini i identitetu. Drago mi je da je obnovljena tradicija starija od 300 godina i da predstavlja pravu prezentaciju turističkog, kulturnog i povijesnog nasljeđa ovog kraja."
Dotaknuo se i sezone koja će, veli, usprkos nekim drugačijim mišljenjima, po prihodima biti bolja od rekordne lanjske.
- Mislim da, globalno gledajući, možemo biti zadovoljni i investicijama. Milijarda je eura investirana u turizam ove godine u odnosu na lanjskih 840 milijuna. Uloženo je u povećanje kvalitete usluge. Vjerujem da će Hrvatska, gdje turizam čini skoro 20 posto BDP-a, nastaviti ovim putem, imati jedan održivi koncept, sa kontinuiranim povećanjem kvalitete usluge, te nastaviti biti jedna od ključnih mediteranskih destinacija, izjavio je premijer. (Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ, snimio Dejan ŠTIFANIĆ)
OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU OD PONEDJELJKA