(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj burzi u utorak se očekuje smirivanje prodaja i stagnacija Crobexa, nakon što su na početku tjedna korigirani za više od 0,7 posto, budući da na inozemnim burzama prevladava pozitivno raspoloženje.
Svih pet analitičara koji su sudjelovali u anekti Hine danas očekuje stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks u ponedjeljak je pao za 0,73 posto, na 2.026 bodova, a Crobexa10 za 0,47 posto, na 1.210 bodova.
Redovni promet dionicama iznosio je 4,1 milijun kuna, što je za oko 5,5 milijuna kuna manje nego u petak.
"Na Zagrebačkoj burzi očekujemo stagnaciju indeksa, a osim uobičajeno najlikvidnijih dionica, u fokusu bi i dalje mogle biti dionice Optima Telekoma zbog početka postupka prodaje dionica kompanije od strane Hrvatskog Telekoma", kaže Ana Turudić, financijska analitičarka u Raiffeisenbank Austria.
Kako dodaje, terminski indeksi danas upućuju na rast svjetskih dioničkih tržišta, a rast bilježe i kineske dionice nakon oštrog pada na početku tjedna zbog zabrinutosti oko utjecaja širenja koronavirusa na svjetsko gospodarstvo. Optimizam investitora, ističe, potaknuli su vrlo dobri podaci o industrijskoj proizvodnji u SAD-u.
Na azijskim su burzama, naime, u utorak cijene dionica porasle prvi put nakon osam dana uzastopnog pada, no i dalje se trguje oprezno jer se nastavlja širenje koronavirusa. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 1 posto, nakon osam dana uzastopnog pada.
Ulagače ohrabruje izvješće Instituta za upravljanje nabavom (ISM), prema kojemu je u prosincu tvornička aktivnost u SAD-u porasla prvi put nakon pet mjeseci pada, što ukazuje na jačanje najvećeg svjetskog gospodarstva.
Najlikvidnija je jučer bila povlaštena dionica Adris grupe, s prometom od 572,8 tisuća kuna. Zadnja joj je cijena ostala na 502 kune.
Više od pola milijuna kuna prometa imala je još i dionica Valamar Riviere, a i njoj je zadnja cijena stagnirala, na 37,80 kuna.
Po prometu, koji je iznosio 450,5 tisuća kuna, slijedi dionica Optima telekoma, koja predvodi likvidnije gubitnice s padom cijene za 3,47 posto, na 8,35 kuna.
Pala je cijena i dionicama Podravke, i to za 2,10 posto, na 467 kuna, uz promet od 423,7 tisuća kuna.
Najveća gubitnica među likvidnijima bila je dionica Atlantske plovidbe, s padom cijene za 2,95 posto, na 329 kuna.
Veća likvidnija dobitnica, pak, bila je dionica Đuro Đaković grupe, s rastom cijene za 4 posto, na 4,94 kune.