ZAGREB

ZSE: Očekuje se oprezno trgovanje, stagnacija Crobexa na početku tjedna

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje oprezno trgovanje jer zasad nema značajnijih vijesti iz domaćeg gospodarstva, dok bi Crobex indeks mogao stagnirati, nakon što je pao dva tjedna zaredom.

Svi analitičari koji su sudjelovali u anketi Hine očekuju danas stagnaciju Crobexa.

Crobex indeks pao je prošloga tjedna 0,4 posto, na 1.786 bodova, a Crobex10 za 1,01 posto, na 1.115 bodova.

Oba indeksa skliznula su dva tjedna zaredom, ponajviše zbog lošeg raspoloženja na inozemnim burzama uslijed oslabljenih izgleda u vezi globalnog gospodarskog oporavka, s obzirom na kašnjenje isporuka cjepiva protiv Covida-19, prvenstveno u EU.

Unatoč padu posljednjih tjedana, u cijelom siječnju Crobex je porastao 2,7, a Crobex10 2,6 posto.

Među sektorskim indeksima, najviše je prošloga tjedna pao prehrambeni, za 0,95 posto, dok je najviše ojačao industrijski, za 2,1 posto.

Redovni promet dionicama iznosio je prošloga tjedna 25,6 milijuna kuna, što je za 5,4 milijuna manje nego u tjednu ranije.

„Crobexi su prošloga tjedna oslabili drugi tjedan zaredom, a slično je bilo i sa sektorskim indeksima. Promet je, pak, osjetno oslabio, pa je prosječni dnevni promet iznosio samo oko 5,1 milijun kuna, najmanje od početka studenoga prošle godine”, kaže Anto Augustinović, stariji analitičar tržišta kapitala u Erste banci.

Najveći promet ostvaren je dionicom Valamar Riviere, 3,06 milijuna kuna, pri čemu joj je cijena pala 2,6 posto, na 29,8 kuna.

Slijedila je dionica HT-a s prometom od 2,9 milijuna kuna, a cijena joj je skliznula 0,5 posto, na 184 kune.

Povlaštenom dionicom Adris grupe ostvaren je, pak, promet od 2,47 milijuna kuna, uz pad cijene za 2,8 posto, na 411 kuna.

U fokusu investitora bila je i dionica Arena Hospitality grupe, kojom je ostvareno 2,2 milijuna kuna prometa, a cijena joj je porasla 2,6 posto, na 316 kuna.

Među likvidnijima, najviše je na gubitku bila dionica Instituta IGH, s padom cijene za 4,8 posto, na 138 kuna.

S druge strane, najveći skok cijene ostvarila je dionica Optima telekoma, za 11,1 posto, na 6 kuna.

Na domaćem tržištu kapitala prošloga se tjedna trgovalo s ukupno 61 dionicom, pri čemu je njih 27 zabilježilo rast cijene, 22 pad, a 12 nije zabilježilo cjenovnu promjenu.

I na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale. Na Wall Streetu je Dow Jones potonuo 3,3 posto, kao i S&P 500, dok je Nasdaq indeks pao 3,5 posto.

Slična kretanja zabilježena su i na europskim burzama. Londonski FTSE indeks potonuo je 4,3 posto, dok je frankfurtski DAX skliznuo 3,2, a pariški CAC 2,9 posto.

„Svjetske su burze prošloga tjedna zabilježile najslabiju izvedbu u nekoliko posljednjih mjeseci, što je posljedica nekoliko uzroka. Pandemija koronavirusa još nije završena tema, s obzirom na pojavu novih sojeva i problema u procesu cijepljenja. Stoga se postavlja pitanje daljnjeg utjecaja pandemije na gospodarstva. Uz to, u SAD-u još uvijek nisu donijeti novi poticaji gospodarstvu, koji se već dulje vrijeme najavljuju. U tijeku je i sezona objava poslovnih rezultata kompanija za četvrto lanjsko tromjesečje, koja znatno utječe na tržišta”, kaže Anto Augustinović.

Nakon oštrog pada prošloga tjedna, na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, što se ponajviše zahvaljuje korekciji cijena nakon oštrog pada.

Slično trgovanje može se očekivati danas i na europskim te američkim tržištima.

„Na Zagrebačkoj burzi danas očekujemo nešto opreznije trgovanje, a investitori će tražiti neke nove smjernice za daljnje trgovanje”, kaže Anto Augustinović.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter