(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje oprezno trgovanje, nakon što su prošloga tjedna Crobex indeksi zabilježili prvi tjedni pad u ovoj godini, a u fokusu ulagača bit će zbivanja na svjetskim burzama i vijesti o koronavirusu.
Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, očekuju danas stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks pao je prošloga tjedna 1,9 posto, na 1.793 boda, a Crobex10 za 1,7 posto, na 1.127 bodova.
Oba indeksa zabilježila su tako prvi gubitak u ovoj godini, nakon dva tjedna rasta.
Redovni promet dionicama protekloga tjedna iznosio je gotovo 31 milijun kuna, otprilike isto kao i u tjednu ranije. Uz to, u blok transakciji dionicom Valamar Riviere ostvareno je još 2,04 milijuna kuna prometa, po cijeni od 31,1 kunu po dionici.
„Nakon četiri tjedna rasta, Crobexi su prošloga tjedna pali. To je uglavnom posljedica pada cijena dionica u turističkom sektoru, prosječno za 5,65 posto, što je u određenoj mjeri posljedica odluke nekih europskih zemalja, primjerice, Francuske, o strožim restriktivnim mjerama u vezi putovanja zbog daljnjeg širenja koronavirusa. S druge strane, na Zagrebačkoj su burzi osjetno porasle cijene dionica u industrijskom i građevinskom sektoru. Promet je, pak, bio skroman, na razini prethodnoga tjedna, a niži nego na samom otvaranju ove godine. Prosječni dnevni promet dionicama iznosio je oko 6,6 milijuna kuna”, kaže Davor Špoljar, stariji analitičar tržišta kapitala u Erste banci.
U redovnom trgovanju najveći je promet, gotovo 8 milijuna kuna, ostvaren dionicom Valamar Riviere, pri čemu joj je cijena pala 4,38 posto, na 30,6 kuna.
S prometom od 3,7 milijuna kuna slijedila je dionica HT-a, a cijena joj je stagnirala na 185 kuna.
U fokusu investitora bila je i dionica Arena Hospitality grupe, kojom je protrgovano 3,56 milijuna kuna. S padom cijene za 12,5 posto, na 308 kuna, bila je najveća gubitnica među likvidnijim izdanjima.
Znatniji promet ostvaren je i dionicom Podravke, 3,33 milijuna kuna, uz pad cijene za 1,8 posto, na 493 kune.
Dionicom Ericssona Nikole Tesle ostvareno je, pak, 1,8 milijuna kuna prometa, uz pad cijene za 0,7 posto, na 1.500 kuna.
Milijunski promet, oko 1,7 milijuna kuna, zabilježila je i povlaštena dionica Adrisa, a cijena joj je pala 2,3 posto, na 423 kune.
Među likvidnijim izdanjima, znatnije cjenovne poraste zabilježile su dionice Varteksa, za 10,7 posto, na 8,8 kuna, i Ingre, za 5,3 posto, na 9 kuna.
Na domaćem tržištu kapitala prošloga se tjedna trgovalo s ukupno 61 dionicom, pri čemu je njih 28 zabilježilo pad cijene, 16 rast, a 17 nije zabilježilo cjenovnu promjenu.
„Danas očekujemo opreznije trgovanje, uobičajeno za početak tjedna, jer zasad nema značajnijih korporativnih vijesti. Pratit će se zbivanja na stranim burzama, a ponajviše vijesti o procesu cijepljenja, distribuciji cjepiva, kao i broju novozaraženih koronavirusom”, kaže Davor Špoljar.
Wall Street prošloga tjedna porastao
A na Wall Streetu su prošloga tjedna cijene dionica porasle jer ulagači očekuju nove poticajne mjere. Dow Jones ojačao je 0,6 posto, dok je S&P 500 skočio 1,9, a Nasdaq indeks 4,2 posto.
„Najviše su prošloga tjedna porasle cijene dionica u tehnološkom sektoru, a najveći pokretač tržišta bile su najave novih poticajnih mjera, vrijednih 1.900 milijardi dolara, od strane novog predsjednika SAD-a Joe Bidena. Premda je taj prijedlog izdašnog paketa mjera izazvao određeni otpor republikanskih zastupnika u Kongresu, na tržištima je potaknuo optimizam. U fokusu ulagača su i kvartalna poslovna izvješća, a većina kompanija, koje su dosad objavile rezultate, premašile su po zaradi očekivanja analitičara. Poslovni rezultati bit će i ovoga tjedna u fokusu ulagača, uz praćenje brojki zaraženih i vijesti o cjepivu”, kaže Davor Špoljar.
Na europskim se burzama, pak, prošloga tjedna trgovalo oprezno jer je ulagače zabrinulo zaoštravanje restriktivnih mjera u vezi putovanja u nekim europskim zemljama, s obzirom da širenje koronavirusa ne popušta.
Uz to, ulagače zabrinjavaju vijesti o usporavanju procesa cijepljenja protiv covida-19 jer proizvođači ne mogu dovoljno brzo proizvesti svo potrebno cjepivo.
U takvom okruženju, londonski FTSE indeks skliznuo je 0,6 posto, a pariški CAC 0,9 posto. No, frankfurtski DAX ojačao je 0,6 posto.
„U fokusu ulagača je proces cijepljenja protiv koronavirusa i određene poteškoće u distribuciji cjepiva u Europi. Uz to, neke zemlje najavile su strože mjere u vezi putovanja, što je pritisnulo uslužni sektor, poput dionica aviokompanija i hotelijera”, kaže Davor Špoljar.