(Hina/EPA)
Ponajviše pod utjecajem negativnih kretanja na inozemnim burzama, na Zagrebačkoj su burzi prošloga tjedna Crobex indeksi pali drugi tjedan zaredom, no blažim tempom nego u tjednu ranije i uz znatno manji promet.
Crobex indeks spustio se protekloga tjedna 2,38 posto, na 1.819 bodova, što je njegova najniža razina od 26. travnja 2019. godine.
Crobex10 oslabio je, pak, 2,94 posto, na 1.085 bodova, najnižu razinu od 2. rujna prošle godine.
Nakon što su u tjednu ranije Crobexi pali otprilike 7 posto, izbrisavši nešto više od 8 milijardi kuna tržišne kapitalizacije, protekloga tjedna natavili su kliziti, no nešto slabijim tempom, pri čemu je tržišna kapitalizacija smanjena za 330 milijuna kuna.
Svi sektorski indeksi bili su u minusu, a najviše industrijski, za 4,85 posto, i građevinski, za 4,7 posto.
Redovni promet dionicama iznosio je 81,6 milijuna kuna, što je 115 milijuna manje nego u tjednu ranije.
Nastavak pada cijena dionica na Zagrebačkoj burzi posljedica je negativnog raspoloženja na svjetskim burzama jer investitori strahuju od produljene gospodarske stagnacije uslijed širenja epidemije koronavirusa u svijetu te posljedičnog poremećaja u dobavnim lancima, kao i znatnog pada turističke aktivnosti.
Hrvatski ministri iz gospodarskih resora u četvrtak su na sjednici Vlade ocijenili da epidemija koronavirusa nije znatnije utjecala na hrvatsko gospodarstvo u prva dva ovogodišnja mjeseca, ali da je povećanje tog utjecaja vidljivo od kraja veljače.
Tako je ministar financija Zdravko Marić izvijestio da se punjenje državnog proračuna u prva dva ovogodišnja mjeseca i prihodi od PDV-a odvijaju u skladu s Vladinim projekcijama. No, istaknuo je da će se prvi učinci pojave koronavirusa na te pokazatelje vidjeti na podacima za ožujak.
Ministar turizma Gari Cappelli rekao je da se pad broja turista i noćenja osjeća zadnjih tjedan dana, i to između 30 i 40 posto u fizičkim pokazateljima. Po njegovim riječima, zadnja 2-3 dana nema novih rezervacija, ali ni otkaza za lipanj, srpanj, kolovoz i rujan. "Ako bi epidemije stala u idućih 30 dana, uhvatili bismo ritam iz prošle godine", rekao je Cappelli.
Najveći promet na Zagrebačkoj burzi prošloga je tjedna ostvaren dionicom HT-a, 13,33 milijuna kuna, a cijena joj je pritom ojačala 1,16 posto, na 174 kune.
Slijedi dionica Valamar Rivijere, s prometom od 11,5 milijuna kuna, i padom cijene za 7,5 posto, na 30,8 kuna, pa je među likvidnijima bila najveća gubitnica.
Nešto veći promet ostvaren je i dionicom Ericssona Nikole Tesle, 5,7 milijuna kuna, a cijena joj je oslabila 1,15 posto, na 1.290 kuna.
U fokusu investitora bila je i dionica Kraša, kojoj je uz promet od 5,6 milijuna kuna cijena pala 2,3 posto, na 690 kuna.
Uz dionicu Valamara, znatne gubitke pretrpile su i dionice Saponije, za 10,3 posto, na 262 kune, te Luke Ploče, za 8,9 posto, na 410 kuna.
Istodobno, najviše su među likvidnijim izdanjima poskupile dionice Zagrebačke banke, za 5,26 posto, na 60 kuna.
Prošloga se tjedna trgovalo s ukupno 67 izdanja, pri čemu je njih 38 zabilježilo pad cijene, a 19 rast. Cijene 10 dionica ostale su na tjednoj razini nepromijenjene.